EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Kas kārtojams bez uztraukuma
31524

   03.12.2012

Atradīsies lasītāji, kas teiks, ka man - sveštautietim „nav dots” saprast vēlmi ik uz soļa apliecināt savu latvietību. Un tomēr lai man atļauts paust savu subjektīvo viedokli.

Vispirms - žīdu anekdots. Saruna kāda padomju uzņēmuma kadru nodaļā: "Tautība? - "Jā!" Jo ebrējs zināja, ka tajā "pases ailē" kadriniekam svarīga tikai tā viena tautība. Tā bija pēckaŗa PSRS specifika, lūkojot ebrējus nepieņemt darbā.

Un te ir patiess gadījums: bēgļu gaitās mēs 1944. gadā nonācām Irtišas augšteces novadā. Man tur bija saruna ar pavecu veterināru, kam bija tāds vācisks vārds un uzvārds, teiksim, Fricis Bergmanis. Uzzinot, ka mēs esam no Rīgas, viņš čukstus atzinās, ka ir latvietis. Bet 1937, gadā viņš bija piekukuļojis milicijas pasu galda priekšnieku un panācis, ka ailē "Tautība" ieraksta - vācietis. Toreiz, uzsvēra šis vīrs, būt latvietim bija bīstamāk nekā vācietim, un arī tolaik, kad norisēja kaŗš ar Vāciju, viņš šo viltību nenožēloja...

Toreiz taču NKVD Krievijā apcietināja tūkstošiem latviešu tikai uz attiecīgās ailes pamata.
Bet nu pie lietas. Tagad strīds par nepieciešamību LR pasē atjaunot aili "Tautība" un par pavalstnieka tiesībām likt savu tautību tajā pieminēt iededzies līdz baltkvēlei un gan Saeimā, gan neskaitāmos komentāros tiek krustoti šķēpi un izteikti apvainojumi.

Taču problēma manuprāt būtu itin viegli atrisināma - mierīgi, lietišķi, apmierinot prasību ļaut atklāti apliecināt savu latvietību (cik zināms, cittautiešos nav vērojama īpaša interese par šīm tiesībām). Vairākumā pasaules valstu pase ir ceļošanas dokuments (Reisepass), kas apliecina tās īpašnieka vārdu, uzvārdu, dzimumu, dzimšanas datumu un pavalstniecību (nationality/citizenship), un tā jāparāda, šķērsojot citas valsts robežu - lidostā, kontroles punktā u.tml. Gan Padomju Savienībā, gan mūsdienu Krievijā, gan pirmskaŗa Latvijā t. s. ārzemju pasē netika norādīta īpašnieka tautība (ethnicity). Ir starptautiskas rēgulācijas, kas nosaka nepieciešamos datus, kam jābūt katrā šādā pasē.

Atjaunotajā Latvijas Republikā tautības aile pasē tika gandrīz vai mechaniski pārņemta no PSRS iekšzemes pasēm, kur tā bija obligāta (bēdīgi slavenais "piektais punkts"). Un šīs ailes svītrošana LR jaunā parauga pasēs tad nu lika uzvirmot kaislībām.

Vienkāršākais risinājums būtu LR pavalstniekiem turpmāk izsniegt atsevišķi  ārzemju pasi kā ceļošanas dokumentu ar manis pieminētajiem obligātajiem datiem  un iekšzemes pasi ar aili "Tautība". LR jaunā parauga iesārtajā pasē, kas atbilst Eiropas Savienības standartiem, patiešām nebūtu loģiski ieviest aili "Tautība" tikai tādēļ, lai svešā lidostā pasu kontroles ierēdnim padižotos - I'm Latvian, jo vairāk tāpēc, ka angliski Latvian apzīmē tiklab pavalstniecību, kā arī tautību.

Bet šo tautības aili, bez šaubām, vajadzētu ieviest  personas apliecībās (ID Card), kuŗas tagad sāk izsniegt Latvijā un kuŗās var ievērot visas attiecīgās valsts īpatnības, arī vēsturiski izveidojušās. Tādu var uzrādīt gan katram ierēdnim pašu zemē, gan tādās ārvalstīs, kur tādu apliecību pieņemtu pases vietā. Un savu latvietību (vai piederību pie cita "etnosa" ) varēs apliecināt katrs.

Es pilnīgi saprotu rūgtumu, kas pārņem latvieti, kuŗš apzinās, ka viņa tēvzeme draud kļūt par divkopienu valsti, un vēlas apliecināt, ka viņš pieder  pie pamattautass, kuŗas vārdā nosaukta šī valsts. Bet vai tad tas īpaši jāpierāda vienaldzīgajam ierēdnim Hitrovas vai JFK lidostā?

Mani, kam arī ir Latvijas Republikas pase, vairāk kaitina gadījums, kad latviešu cilvēks, gandrīz vai velna dzīts, pilnīgi tumsonīgā garā šļāc dubļus virsū gan Gaismas pilij, gan tās radītājam.

Viņa ir personība, viņa ir dzīva -  tā par Latvijas Nacionālās bibliotēkas - Gaismas pils jaunceltni izteicās tās sirmais radītājs Gunārs Birkerts - lieliskas latviešu dzimtas atvase - intervijā, kas 20. oktobrī publicēta žurnālā IR. Šī intervija priecina katru Latvijas patriotu.

Bet acīmredzot ne visus. NRA portālā 9. novembrī parādījās Vakara Ziņu  rakstelis, kuŗa autors ir kāds Reinis Kļavis: Šokējoši - Gaismas pils slēpj sevī masonu simbolus. Izrādās, ka Gaismas pils siluets atgādina piramidu, kas ir masonu jeb brīvmūrnieku simbols, un, "ja ieskatās Gaismas pils galotnē no noteikta skatu punkta, tad siluetā saskatāmas cirkuļa un leņķmēra formas". Atkal masonu simbolika! Un tālāk: "Nav precīzas informācijas, vai Birkerts pats ir brīvmūrnieks", taču "Gaismas pils (..) ļoti labi saskan ar vienu no brīvmūrniecības idejām - gaismas nešanu ļautiņiem, kuŗi nav svētīti brīvmūrnieku zinībās un kuŗiem patiesībā arī viss nav jāzina".

Šis tumsonīgais spriedelējums ņemts no nacistu arsenāla. Piedodiet, bet gribas nospļauties.

Franks Gordons


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA