EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Situācija darba tirgū lēnām un pakāpeniski uzlabojas
17189

   26.08.2011

Centrālās Statistikas pārvaldes darbaspēka apsekojuma rezultāti par 2011.gada 2. ceturksni uzrāda tālāku bezdarba līmeņa samazināšanos, darba meklētāju skaitam sarūkot līdz 187 tūkstošiem.

Darba meklētāju īpatsvars sarucis līdz 16,2% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita, kas ir par 0.4 procentpunktiem mazāk nekā 2011. gada pirmajā ceturksnī (188,3 tūkstoši jeb 16,6%) un par 3,2 procentpunktiem salīdzinājumā ar 2010. gada otro ceturksni (225,3 tūkstoši jeb 19,4%). Vasaras mēnešos bezdarba rādītāji joprojām sarūk, par to liecina reģistrētā bezdarba līmeņa kritums un arī vakanču skaita pieaugums, līdz ar to darba meklētāju īpatsvars trešajā ceturksnī jau varētu būt zem 16% līmeņa.

Nodarbinātības jomā Latvijā var vērot uzlabojumus, kaut gan jāsaka, ka jaunu darba vietu rašanās process ir pārāk lēns, lai strauji absorbētu lielo darba meklētāju skaitu Latvijā. Šā gada otrajā ceturksnī nodarbināto iedzīvotāju skaits pieaudzis aptuveni par 30 tūkstošiem salīdzinājumā ar iepriekšējā gada otro ceturksni, tomēr šis skaitlis ir samērā niecīgs salīdzinājumā ar lejupslīdes periodā zaudēto darba vietu kopējo skaitu, tādējādi daudzi Latvijas iedzīvotāji, kas vēlētos strādāt, nespēj atrast sev piemērotu darbu.

Līdz ar vakanču skaita pieaugumu var arī vērot, ka daļa iedzīvotāju, kuŗi iepriekš bija zaudējuši cerības atrast darbu un vairs to nemeklēja, atkal atsākuši darba meklēšanas mēģinājumus. 2011. gada otrajā ceturksnī to iedzīvotāju skaits, kuŗi bija zaudējuši cerības atrast darbu, bija par 6,2 tūkstošiem mazāks nekā pagājušā gada 2. ceturksnī, tādējādi šie cilvēki ir palielinājuši potenciālo darbinieku skaitu un izvēli darba devējiem.

Darbaspēka apsekojuma rezultāti arī uzrāda tālāku vairāk nekā divus gadus bez darba palikušo iedzīvotāju skaita palielinājumu. Ilgstoša atrašanās bez darba draud ar iegūto zināšanu un prasmju zudumu, un tas nozīmē vēl lielākas barjēras un izdevumus šo cilvēku iesaistīšanai darba tirgū nākotnē. Valstij būtu jāmotīvē šie cilvēki apgūt jaunu profesiju, pilnveidot savas prasmes un jāsekmē šo cilvēku iesaistīšanās darba tirgū, izmantojot uzņēmuma nodokļu atlaižu instrumentus.

Edmunds Rudzītis,
SEB bankas sociālekonomikas eksperts 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)



atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA