EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
Tuvojas beigas
126244
Foto autors: Dâvis Dorðs, Valsts prezidenta kanceleja

Kârlis Streips    13.09.2022

 

 

8. septembrî Latvijas Republikas Saeimâ bija pirmâ rudens sesijas plenârsçde. Atbilstoði tradicijai, tâs ievadâ deputâtus uzrunâ Valsts prezidents, ðajâ gadîjumâ Egils Levits. Uzrunu prezidents sâka ar trim jautâjumiem, kuºus viòð uzskata par paradoksâliem. Pirmkârt, faktu, ka valdoðo koalîciju 13. Saeimas laikâ vadîjusi pati mazâkâ no 2018. gadâ ievçlçtajâm frakcijâm. Tâ tas ir –  premjçrministra Kriðjâòa Kariòa pârstâvçtâ Jaunâ Vienotîba (JV) 13. Saeimas vçlçðanâs saòçma vismazâko balsu skaitu starp tâm, kuºas pârspçja piecu procentu barjçru un lîdz ar to izcînîja mandâtus likumdevçjâ. Jaunâ Vienotîba – astoòus.

 

Otrkârt, lai arî Kariòa vadîto koalîciju veidojuðas piecas, vçlâk  èetras ne îpaði ideoloìiski saderîgas partijas, ðî ir bijusi pirmâ reize Latvijas Republikas vçsturç, kad viena un tâ pati koalîcija ir strâdâjusi visu èetru gadu gaºumâ starp divâm vçlçðanâm. Pçrn jûnijâ no koalîcijas izraidîta partija KPV.LV, jo tâ principâ jau tad bija uz sabrukðanas robeþas. Ârpus tâ, JV, Nacionâlâ apvienîba (NA), apvienîba Attîstîbai/Par (AP) un Jaunâ konservâtîvâ partija (mûsdienâs pazîstama ar vienu vien vârdu – Konservâtîvie) ir reizçm íildojuðâs, taèu koalîcija ir noturçjusies. Ïoti iespçjams, ka tas vismaz daïçji bijis tâpçc, ka matçmatiskâ nozîmç îpaði daudz variantu ðajâ Saeimas sasaukumâ nav bijis. Konservâtîvie uzstâjuði, ka koalîcijâ ar Zaïo un zemnieku savienîbu (ZZS) nu nekâdi. Neviena no valdîbu veidojoðajâm partijâm ar Saskaòu, sociâldemokrâtisko partiju, koalîciju veidot negrib. Lîdz ar to minçtâ èetrotne ir varçjusi justies visnotaï stabili.

 

Prezidents Saeimu uzslavçja par padarîtiem darbiòiem, îpaði izceïot caur puòíiem un asarâm apstiprinâto administrâtîvi territoriâlo reformu, kuºas ietvaros kâdreizçjie 109 novadi, daudzi no kuºiem, izrâdîjâs, bija pârâk mazi, lai tie bûtu ekonomiski dzîvotspçjîgi, tapa saspiesti 36 jaunos novados, plûs mûsu valstî ir arî 10 valstspilsçtas. Prezidents arî priecâjâs par vairâk vai mazâk kopâ ar administrâtîvi territoriâlo reformu pieòemto likumu par latvieðu vçsturiskajâm zemçm. Vçl viens pozitîvs lçmums E. Levita acîs bija Ekonomiskâs tiesas izveidoðana, kâ arî fakts, ka pirmoreiz Latvijas vçsturç Saeima atlaida veselu paðvaldîbu – Rîgas domi, kuºa bija kïuvusi darboties nespçjîga. Tâpçc 2020. gada augustâ notika Rîgas domes ârkârtas vçlçðanas.

 

No Valsts prezidenta puses arî izskançja kritika, konkrçti par faktu, ka valdîba ir paredzçjusi atbalstu mâjsaimniecîbâm un uzòçmumiem patlaban, lai gan Eiropas komisijas Vides aizsardzîbas jeb Zaïo plânu pieòçma jau 2019. gadâ un kad energoresursu cenas ir kâpuðas debesîs, bet tad piebilda:

 

“Tomçr – vai nebûtu bijis krietni labâk un izdevumi krietni mazâki, ja jau tagad darbotos, nevis tikai tiktu iecerçti vçrienîgi vçja parki? Ja jau pirms trim gadiem bûtu uzcelts saðíidrinâtâs gâzes terminâlis? Ja jau tagad daudz mâjsaimniecîbu bûtu pârgâjuðas uz atjaunojamiem energoresursiem un mâjas jau bûtu nosiltinâtas? Tas viss bija zinâms pirms gadiem, bet mçs tagad sâkam to darît.”

 

Valsts prezidents arî nosauca vairâkas jomas, kuºâs viòð cerçja uz 13. Saeimas tâlâku darbu tai atlikuðajâ laikâ. Atgâdinu, 14. Saeimas vçlçðanas bûs 1. oktobrî, un jaunievçlçtâ Saeima pirmoreiz tiksies mçnesi vçlâk – ðî gada 1. novembrî. Levita kungs aicinâja galîgajâ lasîjumâ pieòemt grozîjumus valsts Izglîtîbas likumoâ, lai beidzot nodroðinâtu pilnu pâreju uz mâcîbâm latvieðu valodâ. Par to esmu rakstîjis daudz un dikti. Ir pilnîgi absurdi, ka 31 gadu pçc valsts neatkarîbas atjaunoðanas joprojâm top lauzti ðíçpi par domu, vai ïaut turpinâtpastâvçt tâ dçvçtajâm “krievu skolâm” mûsu valstî. Prezidents aicinâja ieviest jaunu tradiciju – pçrn apstiprinâtajâ Valsts valodas dienâ 15. oktobrî ik gadu aicinât valdîbu iesniegt ziòojumu Saeimâ par valsts valodas statusu. Un vçl Levita kungs aicinâja apstiprinât viòa iesniegtu likumprojektu par Latvijas Pareizticîgâs baznîcas nâkotni.

 

Pçc Valsts prezidenta uzrunas gadîjâs misçklis. Deputâti aplaudçja, bet tikai pçc tam, kad aplausi bija beiguðies, Saeimas spîkere aicinâja klâtesoðos piecelties kâjas. Prezidents jau bija pie durvîm, pagriezâs, pasmaidîja, pamâja ar roku un aizgâja. Polîtoloìe Ilga Kreituse kâdâ intervijâ drîz pçc tam pareizi atzina, ka tas atgâdinâja bçrnus pamatskolas lîmenî, kuºiem jâmâca piecelties kâjâs, kad telpâ ienâk skolotâja.

 

8. septembºa Saeimas sçdç Saeima pirmajâ un tad galîgajâ lasîjumâ pieòçma likumu par Pareizticîgo baznîcu, lai nodroðinâtu tâs pilnîgu  neatkarîbu no patriarhâta Maskavâ, kuºð ir kïuvis par Kremïa faðista tâ dçvçtâs varas vertikâles nepârprotamu sastâvdaïu un atbalstîtâju.

 

Grozîjumi valsts izglîtîbas un valsts vispârçjâs izglîtîbas likumâ bija nodoti uz otro lasîjumu. Opozîcijas deputâti no Saskaòas dikti centâs apgalvot, uzstâjîba, ka pieprasot Latvijas Republikâ visâs skolâs mâcîbas tikai latvieðu valodâ, esot kaut kâda baisa un Eiropas standartos aizliegta diskriminâcija. Deputâti bija iesnieguði virkni priekðlikumu par grozîjumiem, un tiem visiem Saeima pateica nç, un abi likumi galu galâ tika pieòemti ar ievçrojamu balsu vairâkumu. Vçl bûs treðais lasîjums, visticamâk, atkal ar milzîgu priekðlikumu gûzmu.

 

Visai gaºas diskusijas 8. septembrî arî bija par jaunu Paðvaldîbu likumu treðajâ un pçdçjâ lasîjumâ. Tâ mçríis ir noteikt paðvaldîbu statusu jau minçtajâ jaunajâ administrâtîvi territoriâlajâ iekârtâ: “Likuma mçríis ir nodroðinât demokratisku, tiesisku, efektîvu, ilgtspçjîgu, atklâtu un sabiedrîbai pieejamu pârvaldi katras paðvaldîbas administrâtîvajâ territorijâ.” Jâcer, tas nenozîmç, ka deputâti paðreizçjo stâvokli paðvaldîbâs uzskata par nedemokratisku, netiesisku, neefektîvu, neilgtspçjîgu, neatklâtu un sabiedrîbai nepieejamu. 

 

Nepadarîts 8. septembºa darba kârtîbâ bija viens darbiòð, proti ,– kârtçjo reizi uz seðâm plenârsçdçm izslçgt mûsu parlamenta visneðpetnâko deputâtu Aldi Gobzemu, ðajâ gadîjumâ par rupju uzvedîbu plenârsçdç 21. jûnijâ, kur viòð cita starpâ vienu no kolçìiem nosauca par kretînu. Pieïauju, lçmums to neapspriest bija ne tikai tâpçc, ka pirms tam plenârsçdes darba diena bija visai gaºa, bet arî tâpçc, ka Gobzema uz 14. Saeimas vçlçðanâm izveidotâ partija Katram un katrai reitingos patlaban îpaði nekotçjas, un tâpçc ir cerîba, ka palaidnîgâkais deputâts ievçlçts netiks. Slikti nebûtu.

 

13. Saeima ir izcçlusies vienâ nozîmç, proti, patlaban tajâ darbojas lielâks skaits pie frakcijâm nepiederoðu deputâtu, nekâ ir deputâtu jebkuºâ no parlamentâ pastâvoðajâm frakcijâm – 22 neatkarîgi deputâti, kamçr lielâkajâ frakcijâ Saskaòa tâdu ir tikai 18. Jâdomâ, vçlçtâji to nebija paredzçjuði, un gribu cerçt, ka ðogad 1. oktobrî tas bûs viens no argumentiem vçlçtâju domâðanâ, izvçloties tautas pârstâvjus nâkamajiem èetriem gadiem. 

 

 


 

Atpakaï