EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
PLEIF – Pasaules latviešu ekonomikas un innovāciju forumam desmitgade
128896

   23.05.2023

 

 

 

Vai esat Latvijā, lai veiktu priekšdarbus nozīmīgajam notikumam – PLEIF desmitgadei?

P. Blumbergs. Īstenībā esmu “reģionālajā vizītē” – tikko ieradies no Oslo, kur piedalījos Norvēģijas latviešu organizāciju apvienības sanāksmē. Tikos ar 25 dažādu šīs zemes organizāciju vadītājiem kopā ar Ārlietu ministrijas Speciālo uzdevumu vēstnieci diasporas jautājumos Elitu Gaveli, ar Latvijas vēstnieku Norvēģijā Mārtiņu Klīvi un Eiropas latviešu apvienības pārstāvjiem. Šai braucienā mans mērķis bija kā PBLA valdes priekšsēdim tuvāk iepazīties ar šī – visstraujāk augošā latviešu diasporas reģiona cilvēkiem. Norvēģijā dzīvo ap 15 tūkstošiem latviešu – no dienvidiem līdz Polārajam lokam. Man ir svarīgi zināt, kā viņi tur dzīvo, cik labi ir organizēti, varbūt viņiem ir vajadzīga kāda palīdzība. Arī saprast iemeslus, kāpēc latvieši tur ir ieradušies. Bet galvenais – saprast, ko darīt, lai arī tālajā Ziemeļzemē viņi nezaudētu saikni ar Latviju.

Un, ja jau tik tālu no Amerikas biju atlidojies, izmantoju gadījumu, lai ierastos Rīgā un tiktos ar PBLA Pārstāvniecības darbiniekiem, bet galvenais – lai veiktu priekšdarbus mūsu šīsvasaras galvenajam ekonomikas pasākumam – Pasaules latviešu ekonomikas un innovāciju forumam jeb PLEIF. Šogad jubilejas – desmitajam.

 

Forums notiks 5. jūlijā, lielo Dziesmu svētku laikā, kad Latvijā ieradīsies ļoti kupls skaits tautiešu un viņu ģimenes locekļu.

P. B. Tieši tā, to, ka ieradīsies ļoti daudz ārzemju cilvēku, arī ņēmām vērā, rīkojot šo jubilejas PLEIF. Pirmais notika 2013. gadā, arī Dziesmu svētku laikā. Idejas autors ir Jānis Kukainis, savulaik PBLA priekšsēdis, ļoti spilgta personība trimdas latviešos. Viņš ārzemju latviešu organizācijās ierosinājis daudzas iniciatīvas, un par pašu nozīmīgāko uzskatu viņa ierosmi trimdas organizācijām aktīvi iesaistīties NATO paplašināšanas laukā, respektīvi, cīnīties par Latvijas uzņemšanu aliansē. 

 

Vēlos pieminēt, ka Jānim Kukainim pieder arī Amerikas latviešu jauniešu programmas “Sveika, Latvija!” ideja, kas joprojām turpinās, un ik gadu uz Latviju brauc divas jauniešu grupas, lai iepazītu un iemīlētu savu senču dzimteni. Tai pievienojusies programma “Pavadi vasaru Latvijā!”, kuŗas ietvaros ārzemju latviešu jaunieši strādā Latvijas mūzejos, kultūras iestādēs, nometnēs. To vada Amerikas latviešu apvienības (ALA) aktīviste un bijusī valdes locekle Līga Ejups.

 

PLEIF ļoti ātri un spēcīgi iedzīvojās latviešu sabiedrībā, izpletās pa pasauli, līdz pat Austrālijai. Kā tas izdevās?

P. B. Tas tiešām ir viens īsts veiksmes stāsts! Kad nācām klajā ar PLEIF ideju 2013. gadā, Dziesmu svētku laikā, atskanēja balsis: bet mēs gribam dziedāt, dejot un baudīt Latvijas vasaru, nevis runāt par biznesu! Jānis Kukainis prata pārliecināt – būs gana daudz tautiešu un viņu ģimenes locekļu, kuŗu vidū ir arī cittautieši, kas varbūt tieši vēlēsies runāt par biznesu. Viņi, visticamāk, nedziedās un nedejos, un viņiem būs vērtīgi skatīties uz biznesa iespējām Latvijā. Kur nu vēl labāks laiks uzņēmīgiem cilvēkiem no Amerikas, Kanadas, Austrālijas u. c., lai tiktos ar daudz interesantiem cilvēkiem. Turklāt vasarā, kad ļaudis ceļo. Un tā notika – cilvēki satikās, apspriedās, izveidoja biznesa kontaktus.

 

Radās “Spotlight Latvia” – arī kā atzars no PLEIF?

P. B. Jā, 2016. gadā, pēc trim gadiem, PLEIF ideja “izlauzās” no Latvijas, un notika ekonomikas forums Austrālijā. Radās doma ko līdzīgu sarīkot arī Amerikā un nosaukt to par “Spotlight Latvia” – tādējādi padarot to saprotamāku amerikāņiem. Pirmo “Spotlight Latvia” vadīja Latvijas Goda konsuls Čikāgā, viņš arī mans brālis, Roberts Blumbergs.

 

Vai tā tikāt ģimenē audzināti – strādāt kādu zināmu savas dzīves laiku Latvijai? Esi bijis ALAs priekšsēdis, turklāt divas reizes, līdzās veiksmīgai advokāta karjērai. Un vēl esi četru bērnu tēvs.

P. B. Vecāki mūs jau no agriem dzīves gadiem mudināja strādāt sabiedriskā darba laukā un paši rādīja labu piemēru. Drīz vien sapratām, cik tas ir vērtīgi, kā paplašina apvāršņus un padziļina dzīves jēgu. Turklāt bieži vien dod daudz lielāku gandarījumu nekā “maizes darbs”. Runājot par “Spotlight” – tas bija gana sarežģīts projekts, un man bija vajadzīgs blakus uzticams cilvēks, kas spēj organizēt. Rezultāts bija ļoti labs – pasākums labi apmeklēts, notika prestižā vietā un pulcēja daudz cilvēku. Amerikas biznesa cilvēkiem ir ļoti svarīgi saprast, ka mēs esam nopietni ņemami, veiksmīgi sarunbiedri.

 

“Spotlight Latvia” jau dzīvo savu dzīvi?

R. Eglītis. Jā, pirms pāris gadiem notika Losandželosā, aizvadītajā gadā Bostonā, šoruden būs atkal. Turklāt no tā ir “izaudzis” vēl viens pavisam konkrēts un pastāvīgs veidojums – Latvijas-Amerikas tirdzniecības palāta. Ideja radās tolaik Latvijas vēstniekam ASV Andrim Teikmanim, to atbalstīja ALA, “atdodot” palātai savas iestrādes darbā Latvijas tautsaimniecības atbalstam. Palātu vada jauni, skoloti, enerģiski cilvēki, kā Jānis Bergs, Lauris Lambergs, Mikus Kīns u. c. Jāteic, šī darbības joma ir nodota enerģisku  profesionāļu rokās.

 

PLEIF ģeografija aizvadītajos desmit gados, kā jau minējām, ir plaša. Atskatīsimies uz pirmajiem!

R. E. Pēc Melburnas un Amerikas veiksmīgajiem forumiem 2018. gadā nolēmām, ka ģeografija jāpaplašina arī Latvijā, tā teikt – Rīga nav visa Latvija. Tā divas reizes PLEIF sarīkojām Valmierā, un tie izdevās ļoti veiksmīgi. 2022. gadā PBLA kopā ar Ārlietu ministriju nolēma pavirzīties tālāk Eiropā un sarīkoja divas “biznesa brokastis” – Londonā un Frankfurtē.

 

Jums abiem noteikti ir prātā kādi paši spilgtākie, nozīmīgākie fakti, veiksmes! Man prātā “Latvijas finiera” panākumi pēc paša pirmā foruma.

R. E. Par ļoti spēcīgu panākumu uzskatu divu Latvijas filmu kontraktus Losandželosā. Te piebildīšu, ka mums, rīkotājiem, jau nav zināma visa informācija, kā veidojušies biznesa kontakti, kā sadarbība attīstījusies, - mūsu pienākums ir pildīt tādu kā “savedēja” lomu un savest kopā Latvijas un diasporas uzņēmējus.

 

Un vēl – biju klāt abos Valmieras forumos. Pirmajā bija sarīkota “kontaktu birža”, Valmieras teātrī, uz skatuves. Bija tik interesanti tuvplānā redzēt, kā uzņēmēji satiekas, iepazīstas, risina sarunas un nevar vien beigt. Nebija viegli viņus dabūt prom no tā gaŗā galda!

 

P. B. Es, savukārt, kā labu panākumu atceros amerikāņu venture capitalist uzņēmēju pirmajā “Spotlight”, kad konferences laikā viņš nolēma ieguldīt latviešu firmā CENOS, kas nodarbojas ar "3D simulation software". Tajā pašā konferencē lielais ASV veikals Walgreens pasūtīja preces, piemēram, jogas paklājiņus,  no Latvijas firmām, ar ko bija iepazinušies.

 

Cik cilvēku parasti ierodas PLEIF?

R. E. Ap 250-300, kad pandēmijas laikā strādājām attālināti, tīmekļa vidē, bija vēl vairāk.

 

Kādas galvenās tēmas būs šajā, desmitajā forumā? Un galvenie rīkotāji?

P. B. PBLA uzticamais partneris Ārlietu ministrija, Rīgas Dome, Nodarbinātības valsts aģentūra un Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), kā arī, protams, ALA ar savu kuplo ziedotāju pulku, Amerikas-Latvijas tirdzniecības palāta, organizācija “Red Jackets” u.c.

 

Runājot par galvenajiem foruma virzieniem, vēlos pieminēt mūsu šīgada jauninājumu – piesaistīt to latviešu dzīvesbiedrus, kuŗi te ieradušies uz Dziesmu svētkiem. Līdz ar to foruma darba valoda būs angļu. Un šos ļaudis mēs sauksim par “friends of Latvia”!

 

Forumā plānoti divi lieli sarunu paneļi – viens makroekonomikas jomā, kur piedalīsies gan premjers Krišjānis Kariņš, gan nozaru ministri, baņķieri, piemēram, mūsu tautietis Nils Melngailis u. c. Otrs – mikroekonomikas jomā, kur spriedīsim par gluži konkrētām lietām, kas attiecas uz uzņēmējiem. To vadīs Kaspars Rožkalns, LIAA vadītājs. Pēc tam sadalīsimies darba grupās: pakalpojumu sfēra, innovācijas un sadarbība ar pašvaldībām. Te strādāsim latviešu valodā.

 

Svarīga tēma būs arī biznesa vide Latvijā, jautājumi, kas saistās ar darbspēka saglabāšanu un tā aizplūšanas regulējumu. Savu dalību te apstiprinājis Rīgas galva Mārtiņš Staķis.

 

Caurviju tēma visā forumā, protams, investīcijas un tām labvēlīga vide Latvijā. Mēs šo jautājumu esam paredzējuši risināt uz pozitīvu, veiksmīgu stāstu pamata – tas PLEIF atšķirs no citiem biznesa forumiem. Mūsu – diasporas organizāciju mērķis ir celt latviešu pašapziņu, ļaut noticēt iespējām, spēcināt patriotismu, no vienas puses. No otras – rosināt savus ārzemju partnerus investēt Latvijā. Ar vārdu sakot, stiprināt savstarpējās biznesa saites un visiem kopā palīdzēt savas valsts tautsaimniecībai visos iespējamos veidos.

 

Manā izpratnē tas cieši saistās ar Latvijas tēla veidošanu un spodrināšanu

P. B. Katrā ziņā! Ne velti mūsu paneļdiskusijas balstīsies tieši uz svarīgākajām, attīstītākajām, cerīgākajām ekonomikas jomām, piemēram, IT, ar ko varam lepoties pasaules līmenī, kā arī transporta (Rail Baltica!) un enerģētikas jomām.

 

Vai PBLA uzmanības un rūpju lokā būs iekļuvusi arī Latgale?

P. B.  Jā, ir gluži jaunas ziņas – ir pieņemts lēmums - septembrī, kad PBLA valde pulcēsies savā gadskārtējā sēdē, rīkot izbraukuma sēdi Daugavpilī, robežas apmeklējums. Protams, arī kultūras pasākumi.

 

PBLA ir pārliecinoši paudusi savu atbalstu Valsts aizsardzības dienestam.

P. B. Un tāda ir arī mana personiskā pārliecība – mēs nevaram paļauties tikai uz citzemju NATO kaŗavīriem, mums aktīvi jāiesaistās pašiem. PBLA pavisam konkrēti iesaistīsies komunikācijas veidošanā, informēšanā. Nedrīkst pieļaut, ka jaunieši sāktu atteikties no Latvijas pavalstniecības. Pirmais solis jau ir veikts – ir pieņemts lēmums diasporas jauniešu iesaukšanu atlikt līdz 2027. gadam, lai šajos četros gados izveidotu pārdomātu un pamatotu sistēmu.

 

R. E. Piebildīšu – diasporas jaunieši var dienestā iestāties brīvprātīgi, un, runājot hokeja terminoloģijā,  pirmais “mūsējo” piecinieks VAD jau gandrīz esot gatavs. Tāda iepriecinoša ziņa!



PLEIF 10 gados

2013 – Rīga

2015 – Rīga

2016 – Melburna, Austrālija

2017 – Spotlight Latvia, Čikāga

2018 – Valmiera

2019 – Valmiera, Spotligt Latvia, Denvera

2020 – Rīga (attālināti)

2021 – Rīga (attālināti)

2022 – Spotlight Latvia, Losandželosa

2023 – Rīga

2023 – Spotlight Latvia, Bostona

 


 

Atpakaļ