
.jpg)
20.09.2022
No redakcijas puses Apaïâ galda sarunâs piedalîjâs un jautâjumus partiju pârstâvjiem uzdeva Sallija Benfelde, Juris Lorencs un Ligita Kovtuna.
Uz jautâjumiem atbildçja: Nauris Puntulis (Nacionâlâ apvienîba, kultûras ministrs), Vita Tçrauda, (Attîstîbai/Par!, 13. Saeimas deputâte), Raimonds Bergmanis (Apvienotais saraksts, 13. Saeima, pie frakcijâm nepiederoðs deputâts), Jânis Bordâns (Konservatîvie, tieslietu ministrs) un Edgars Rinkçviès (Jaunâ Vienotîba, ârlietu ministrs).
Klâtesoðie polîtiíi un viòu pârstâvçtâs partijas atbalsta iecerçto militâro dienestu aizsardzîbas prasmju apgûðanai. Kâ tas attieksies uz diasporâ dzîvojoðajiem jaunieðiem? Proti, kâ un ar kâdiem nosacîjumiem ârpus Latvijas dzîvojoðs jaunietis, kuºð dzimis, piemçram, Austrâlijâ, ir Latvijas pilsonis, bet, iespçjams, pat labi nezina latvieðu valodu, studç vai arî viòam ir labs darbs, diençs Latvijâ? Kad dienests sâksies?
Nauris Puntulis. Vispirms sâkðu ar to, kas mani dara baþîgu. Mçs atceramies, ka okupâcijas laikâ ïoti bieþi motivâcija, lai tiktu vaïâ no ðî dienesta, bija tâlâkâs izglîtîbas iegûðana pçc vidusskolas, tas atstâja zinâmas pçdas nâcijas izglîtotîbâ. Protams, mçs tagad dzîvojam citâ laikâ, bet man joprojâm nav pârliecinoðas atbildes par to, kâdâ veidâ tas ietekmçs ðo jaunieðu izglîtîbu un vai viòi neizvçlçsies citu ceïu, nevis izglîtîbu. Citiem vârdiem – vai obligâtais iesaukums neatstâs ilgtermiòa sekas? No vienas puses, ir ïoti labi, ja jaunietis 18 gadu vecumâ aiziet diençt, ja vçl nav izlçmis, ko darîs tâlâk, un dienesta laikâ izlemj un saprot, ko gribçs darît. No otras puses, pârtraucot mâcîties pçc vidusskolas, zaudçjot zinâmu inerci, dienesta laikâ viòð var nolemt, ka turpmâka izglîtîba nav vajadzîga, gan jau iztiks bez tâs. Domâju, ka ir jâskatâs citu valstu pieredze, kâ tas tiek darîts.
Vita Tçrauda. Pirmkârt, ir jâbût pârliecîbai, ka valsts aizsardzîbas dienests ir vajadzîgs Latvijai, Latvijas nâkotnei, Latvijas aizsardzîbai. Otrkârt, mçs radâm jaunu pienâkumu Latvijas pilsoòiem, un tas attiecas uz konkrçtu vecuma grupu. Uzskatu, ka pienâkumam jâbût universâlam – tam jâattiecas arî uz diasporu, bet ir ïoti daudz lietu, kas ir jâòem vçrâ, dienestu veidojot. Dienests sâks darboties pakâpeniski, jo ne jau pçkðòi, vienâ mçnesî visu vecuma grupu iesauks dienestâ. Dienests tiks bûvçts pakâpeniski. Attiecîbâ uz jaunieðiem, kuºi dzîvo vai mâcâs ârpus Latvijas, manuprât, dienests ir jâveido ar sapratni. Vajadzîbas, protams, ir atðíirîgas – valodas zinâðanas varçtu bût nepietiekamâ lîmenî, un ir jâdomâ, kâ dienestâ valodu padarît dzîvu un lietojamu. Ir arî ìeografiskie un finansiâlie ierobeþojumi. Tâdçï, veidojot dienestu un to pakâpeniski ievieðot, ir jâsaprot: ja mçs to gribam kâ universâlu pienâkumu, visi cilvçki nav vienâdâ starta pozîcijâ. Sagaidu izpratni par to, ka diasporai vajadzîbas varçtu bût nedaudz atðíirîgas. Uzdevums ir uzbûvçt sistçmu tâ, lai cilvçki, kuºi ir iesaukti diençt, dienestu redz kâ ieguvumu.
Vai tas nozîmç, ka valsts varçtu apmaksât arî ceïu uz dienesta vietu?
V. Tçrauda. Manuprât, tas ir jâòem vçrâ, lemjot par to, kuros jautâjumos valstij ir jâpanâk pretî, un ðis jautâjums ir viens no tiem.
Raimonds Bergmanis. Es baþîjos par to, ka ðobrîd vçl ir daudz neskaidrîbu un piekrîtu kolçìiem, kuºi saka – kâ mçs to sâksim, tâ cilvçki, arî diasporâ, to sapratîs. Savulaik lîdzîgs stâsts bija arî par rezerves kaºavîru apmâcîbu. Kad to sâkâm, brauca arî tie, kuºi dzîvoja ârpus valsts, un bija ïoti daudz jautâjumu attiecîbâ uz darba devçjiem, par ceïu, kas notiek slimîbas gadîjumâ un vçl citi. Protams, mçs varçtu rîkoties tâpat kâ Dienvidkorejâ - cilvçks, piemçram, studç Òujorkâ, viòð atbrauc uz Dienvidkoreju, nodienç savus deviòus mçneðus un brauc atpakaï. Dienvidkorejieðiem tas ir ïoti prestiþi un ïoti cienîjami. Lai mçs panâktu tâdu attieksmi, mums jâiegulda diezgan daudz laika, jo ðie jautâjumi ir bûtiski, tâdçï ir svarîgi, kâ mçs sagatavosimies un kâ mçs dienestu sâksim. Saeimâ mçs to vçl neesam apsprieduði. Ja gribam sâkt dienestu 1. janvârî, bûs jâpieòem lçmumi. Kâ Saeimas Aizsardzîbas apakðkomisijas priekðsçdçtâjs esmu uzaicinâjis Aizsardzîbas ministrijas pârstâvjus uz Saeimu, lai uzzinâtu atbildes arî uz daudziem citiem ar to saistîtajiem jautâjumiem – piemçram, kas notiks ar valsts aizsardzîbas mâcîbu skolâs, vçl nav izveidots arî alternatîvais dienests. Labs piemçrs ir Zviedrija – pçc kaºa sâkuma Ukrainâ un Krimas okupâcijas 2014. gadâ viòi saprata, ka grib atjaunot obligâto dienestu, mierîgi sagatavoja, izveidoja un to sâka 2017. gadâ. Zviedrijâ iesaucamo skaits ir 100 tûkstoði, bet obligâtajâ dienestâ dodas tikai èetri procenti.
Jânis Bordâns. Ceïð atklâjas ceïa gâjçjam. Ir skaidrs – ja ir lçmums, un ir skaidrs, ka tas ir nepiecieðams, tad ir jâsâk rîkoties. Vienmçr var sameklçt ðíçrðïus un var ðaubîties, bet jautâjums ir jârisina. Ðobrîd pie ðî galda mçs neatrisinâsim to, kâ izsaukt uz dienestu, kâ samaksât par ceïu un tamlîdzîgi, tie ir techniski jautâjumi, kuºi ir atrisinâmi. Latvijas armija tagad pilnîbâ atbilst NATO standartiem, tâ ir tikai jâattîsta. Manuprât, katrs puisis jutîsies pagodinâts bût armijâ un diençt, tâpat kâ daudzas meitenes par to bûs lepnas. Dzîve ir vispusîga, nav tâ, ka dienests iznîcinâs karjçru vai tâlâku izglîtîbu. Armijâ apgûtais palîdzçs arî tâlâk dzîvç, un diasporas jaunieðiem tas bûs gan kâ pienâkums, gan kâ iespçja bût Latvijâ, izjust savu pilsonîbu, lai viòi var justies droði un arî Latvijai dot droðîbu. Esmu pârliecinâts, ka techniskos jautâjumus, tâpat kâ finansiâlos, mûsu valsts var atrisinât. Domâju, ka mçs sâkam labi apzinâties mûsu dalîbu kaºâ pret mûsu lielâko ienaidnieku, apzinâties to, ka mçs esam valsts un valstij ir jâiegulda ne tikai zinâtnç, izglîtîbâ, kultûrâ, bet arî aizsardzîbâ. Un aizsardzîba sâkas ar mums. Protams, lçmumu par dienestu nevar îstenot vienâ mirklî, vajadzîgs laiks.
Edgars Rinkçviès. Valdîba ir uzklausîjusi aizsardzîbas ministra informâtîvo ziòojumu un daþu nedçïu laikâ tiks skatîts arî likumprojekts un nosûtîts no valdîbas Saeimai. Aizsardzîbas ministrs ir atsaucies manam lûgumam 23. septembrî Ârlietu ministrijâ tikties ar Diasporas konsultatîvo padomi un pârrunât ðos jautâjumus, jo neskaidrîbu ir daudz. Kad biju vizîtç Austrâlijâ, jautâjums par dienestu bija pats pirmais – nevis par droðîbu vai kâdu citu jautâjumu, bet par obligâto dienestu. Manuprât, ir trîs lietas, un pirmâ ir: pçtîjumos un diskusijâs, kuºas bijuðas man un kolçìiem Latvijâ ar jaunieðiem, izskan, ka viòi ir gatavi diençt, ka visiem jâbût vienâdiem nosacîjumiem, gan tiem, kuºi ir ðeit, gan tiem, kuºi ir ârpus Latvijas. Tad sâkas nianses, ir vecâki, kuºi saka, ka nelaidîs bçrnu diençt nekâdâ gadîjumâ, un ir otri, kuºi piekrît dienestam. Jaunieðu attieksme ir veselîgâka nekâ daþam labam sociâlo tîklu lietotâjam, un viòi saka – ja tas vienâdi attiecas uz visiem, tad esmu gatavs iet diençt. Otra lieta: manuprât mçs diemþçl nevaram „paslaucît detaïas zem segas”, jo mçs labi zinâm, kas notika ar obligâto dienestu. Tâdçï pats nepareizâkais, ko mçs varam darît, ir nosaukt to par obligâto militâro dienestu, jo tas uzreiz asociçjas ar citu armiju un aizvadîtâ gadsimta deviòdesmitajiem gadiem.
Runa ir par jauna, valsts aizsardzîbas dienesta izveidi, kur nebûs veco blakòu – mûsu armija ir pilnîbâ mainîjusies, ja salîdzina ar to laiku. Un vçl arî jâpasaka, ka daþus gadus vçlâk mçs gribam ieviest valsts dienestu, agrâk to sauca par alternatîvo dienestu, bet to apzinâti gribam saukt par valsts dienestu, jo tajâ varçs strâdât gan sociâlajâ aprûpç, gan medicînâ, varbût arî iekðlietu sistçmâ. Detaïas ir svarîgas tâdçï, ka ja pirmajâ gadâ kaut kas noies greizi, dienesta reputâcija bûs sabojâta, bûs daudz problçmu. Parlamentam bûs iespçjas diskutçt arî pçc vçlçðanâm atlikuðâ mçneða laikâ, kad kaislîbas jau mazliet bûs norimuðas. Un nav principiâli svarîgi, vai dienests sâksies 1. janvârî vai 1. aprîlî, - svarîgi ir sâkt sagatavotiem. Un treðâ lieta ir: ko darît ar tiem, kuºiem latvieðu valoda nav pietiekamâ lîmenî? Visticamâk, tâ bûs izloze, pçc kuºas izvçlçsies, kuºiem diençt. Ko darît ar darba vietu? Latvijâ tâ ir jâsaglabâ, bet Austrâlijâ vai Kanadâ mûsu likumi nav saistoði. Un ir jautâjums par ceïa izdevumiem. Visi ðie jautâjumi ir atrisinâmi, domâju, ka to arî izdarîs, bet ir svarîgi, lai nav tâ, ka cilvçks aizbrauc no valsts un vairs nav pakïauts dienestam. Ar cilvçkiem ir jârunâ cieòpilni. Runât lozungos par valsts mîlestîbu vai sâkt draudçt ar sodiem, ir pats nepareizâkais. Domâju, ka gan valsts varas pârstâvjiem, gan sabiedrîbas viedokïu lîderiem, gan Bruòoto spçku kaºavîriem ir jâcenðas runât veidâ, kas neaizvaino, bet kas piesaista, ir jâuzklausa un jânâk pretî. Jau ir likums par valsts aizsardzîbas izdevumu palielinâðanu lîdz 2,5 procentiem no IKP, bûs vajadzîgi arî papildu lîdzekïi, bet par to jau lems nâkamâ Saeima, pieòemot budþetu. 2026. un 2027. gadâ mums valsts aizsardzîbai jau vajadzçs trîs procentus no IKP.
Problçmas uz austrumu robeþas tik drîz nebeigsies, statistika liecina, ka fiziskâ siena uz robeþas, kâ tas ir, piemçram, Polijâ, labi palîdz. Kad varam cerçt, ka lîdzîga siena bûs arî uz Latvijas robeþas?
E. Rinkçviès. Ir skaidrs darba plâns, un kolçìi, kuºi to bûvç, jau ziòo par pirmajiem panâkumiem uz Baltkrievijas robeþas. Neaizmirsîsim, ka robeþas jautâjums ir jâskatâs kompleksi. Lîdz 2019. gadam mçs jau diezgan labi attîstîjâm robeþu ar Krieviju, bet Baltkrievijas robeþa lîdz 2020. gadam tika uzskatîta esam droðâka par Krievijas robeþu. Sâkâs migrâcijas krize. Ir vajadzîga ne tikai fiziskâ robeþa, tâ ir jânodroðina ar visiem nepiecieðamajiem sensoriem un citu aprîkojumu. Valdîba lçmumu ir pieòçmusi, finansçjums ir pieðíirts. Diemþçl par detaïâm nedrîkst stâstît, jo tâ ir slçgta informâcija, tâdçï par konkrçtiem pasâkumiem un naudas summâm nevaram runât. Varu vienîgi teikt, ka abas ministrijas sadarbojas. Jâ, mçs esam pârbirokratizçjuðies, tâ ir visa valsts pârvaldes problçma, birokratija ir tik liela, ka ierçdòi ir iebaidîti jebkuºa lçmuma pieòemðanâ, jo “diskusija” ar prokuroru ir nodroðinâta daudz bieþâk, nekâ ar þurnâlistiem. Diemþçl tas jau ir nokïuvis arî polîtiskajâ lîmenî, un valdîbas sçdçs nereti cits citam jokojot jautâjam, kuºð tad nâkamais ies pie prokurora. Gribçtu, lai darbs uz robeþas tiktu pabeigts nâkamâ gada beigâs, bet konkrçtâk uz ðo jautâjumu var atbildçt kolçìi no Iekðlietu ministrijas, kuºi ar to strâdâ ikdienâ.
J. Bordâns. Es skatos no otras puses, kuºð ir atbildîgs par to, lai ierçdniecîba sekmîgi tiktu galâ ar uzdevumiem. Ir ministrijas, kuºas âtrâk visu paveic un kuras lçnâk. Pirmais atjaunotâs Latvijas tieslietu ministrs Egils Levits atlaida visus padomju koloniâlâs ministrijas darbiniekus un pieòçma darbâ citus, lîdzîgi bija Prokuratûrâ. Polîtisku baiïu dçï un varbût arî dçï korupcijas, daudzâs ministrijâs ir ïoti neefektîvs aparâts un varbût daþviet tâds ticis veidots apzinâti. Jautâjums ir arî par nodroðinâjumu, tâdçï nespçj izdarît tik elementâru lietu: uzbûvçt þogu. Vispirms ir jâsakârto polîtiskâ vide, tad sakârtosies arî projektu veidoðana un bûvçðana. Mçs bieþi vainojam likumu, bet tas ir, kâ tajâ teicienâ par dejotâju, kam bikses traucç. Par þogu: to uzbûvçs! Sâkumâ droði vien bûs dzeloòstiepïu þogs, kâ tas ir tagad, tad bûs arî pamatîgâks þogs. Domâju, ka mums ir daþi gadi, lai to izdarîtu, jo Ukrainas karaspçks sagrauj Krievijas armiju un Latvijâ ir NATO. Poïiem bija nedaudz labâka situâcija, jo viòiem robeþa bija jau okupâcijas laikâ – mums taèu robeþas ar citâm PSRS republikâm nebija.
R. Bergmanis. Mums vçl jâizdara ïoti daudz. Piekrîtu, ka jâbût polîtiskai gribai. Nezinu, kâdçï lîdzekïi agrâk netika pieðíirti, bet tagad tas ir mainîjies. Piekrîtu, ka birokratija traucç un ka sadarbîba ar Baltkrieviju agrâk bija laba un tas novçrsa uzmanîbu, vairâk domâjâm par Krievijas robeþu. Robeþai ir jâbût mûsdienîgai, tikai þogs vien kâ fizisks ðíçrslis nekâdâ gadîjumâ robeþas droðîbu negarantç, robeþai jâbût arî mûsdienîgai. Vçl gribu atgâdinât, ka Latvijas-Krievijas robeþas demarkâcijas lîniju noslçdzâm tikai 2017. gadâ un tikai tad to reâli varçja bûvçt. Ïoti bûtiskas lomas ir paðvaldîbâm, kas atrodas pie robeþas un tajâs esoðo deputâtu izpratnei par visaptveroðo valsts aizsardzîbu. Ir jâsaprot iespçjamie riski, krize, kâ rîkoties, ja ienâk daudz imigrantu. Lielai daïai ðo deputâtu nav ðâdas pieredzes un zinâðanu. Vajadzçtu rîkoties lîdzîgi tam, kâ rîkojas Skandinâvijas valstis, it seviðíi Somija – piemçram, jaunievçlçtajiem parlamenta deputâtiem ir trîs dienu apmâcîba droðîbas jautâjumos. Bûtu labi, ja tâda bûtu arî paðvaldîbu deputâtiem. Tad ar droðîbu saistîtos jautâjumus bûtu vieglâk saprast, arî finansçjumu droðîbas jautâjumos, jo ir jâstiprina resursi un kapacitâte, lai nav tâ, ka finansçjuma pietiek tikai algâm, bet attîstîbai pâri nepaliek. Piemçram, robeþas krizç bez Aizsardzîbas ministrijas palîdzîbas Iekðlietu ministrija viena pati netiktu galâ, bûtu problçmas.
V. Tçrauda. Robeþu jautâjums fokuss ir uz fizisko þogu, bet mûsu spçja nosargât robeþu tieðâm nav tikai fiziskais þogs, bet tâs ir arî modernas technoloìijas, cilvçku profesionâlâ kapacitâte, neatkarîgi no tâ, vai tâ ir robeþsardze vai zemessardze, kuºa arî palîdzçja uz robeþas. Mçs to esam nosargâjuði. Ceru, ka Iekðlietu, Aizsardzîbas un Finanðu ministrijas spçs koordinçt savu darbu, lai robeþa taptu aizvien droðâka un labâka. Finansçjums 2,5 procenti tagad un tuvâkajos gados vçl vairâk – tas ir ïoti svarîgi, bet tikpat svarîgi tas viss, kas bûs jâveic civilajâ sektorâ, ja – nedod Dievs! – mçs nonâkam tâdâ paðâ situâcijâ kâ Ukraina. Civilajâ aizsardzîbâ ir jâdomâ arî par visiem tiem jautâjumiem, kas saistîti ar palîdzîbu Ukrainai daþâdâs jomâs, arî tur vajadzîgs gana daudz resursu, lai mçs bûtu gatavi ðâdiem gadîjumiem.
N. Puntulis. Atsaucoties uz repliku par valsts pârvaldes pârveides tempiem, varu vien piekrist Rinkçvièa kungam, ka esam pârlieku apauguði ar birokratiju, un Bordâna kungam par to, ka daþâm ministrijâm tâ veicas âtrâk, citâm lçnâk, bet arî pirmajâm tempi ir nepiedodami lçni, îpaði gausi joprojâm iet, piemçram, ar iepirkumiem.
Runâjot par robeþu droðîbu – mums ir jâbût gataviem. Vçl vairâk – mums ir jâbût apsteidzoðiem!
R. Bergmanis. Aizvadîtâs nedçïas nogalç biju Latgalç, daudz runâjos ar vietçjiem iedzîvotâjiem, un viòi teica: cilvçki, kas dzîvo pierobeþâ, ir tie, kas pirmie stâsies nosargât mûsu valsts robeþu.
Bet cik tur ir lojâlu un ïoti lojâlu cilvçku?
R. Bergmanis. Tas, par ko jûs vaicâjat, protams, ir liels izaicinâjums. Tâpçc ïoti jâdomâ par to, kâ Latgales reìionâ veicinât visdaþâdâkâs attîstîbas programmas. Taèu es satiku ïoti daudz patriotisku un dedzîgu cilvçku. Turklât, kâ râda Zemessardzes pieredze, tieði Latgalç notiek vissekmîgâkâs mâcîbas.
Parunâsim par “sarkanajâm lînijâm”, proti, ar kuºâm partijâm jûsu pârstâvçtais polîtiskais spçks nestrâdâ kopâ ne Saeimâ, ne valdîbâ? Pirmâm kârtâm – droðîbas kontekstâ, jo ir taèu skaidrs, ka attiecîbâ uz Krievijas agresiju Ukrainâ ðobrîd neviens atklâti atbalstoði neizteiksies, bet nav noslçpums, ka vairâku partiju iekðienç notiek pavisam apðaubâmi procesi.
R. Bergmanis. “Sarkano lîniju” robeþa, manuprât, ir pavisam skaidra – 24. februâris! No 19 partiju programmâm septiòâs nav minçts neviens vârds attiecîbâ uz droðîbu, un tas runâ skaidru valodu. Ar tâm mums noteikti nebûs nekâ kopîga.
S. Benfelde. Ir divas polîtiskâs partijas, kuºas pirms 24. februâºa runâja vienu, pçc tam sâka runât ko pilnîgi citu un ðajâ brîdî attiecîbâ par kaºu ir pilnîgi apklusuðas.
Edgars Rinkeviès. Ar ðeit klâtesoðajiem esam gatavi vienmçr sadarboties, arî veidojot valdîbu pçc Saeimas vçlçðanâm. Bet pilnîgi skaidrs, ka tas nav iespçjams arî ar tâm partijâm, kas pçc 2014. gada nav skaidri noformulçjuðas attieksmi pret Krievijas rîcîbu Krimâ, ar tâm, kas nav skaidri pauduðas attieksmi pret sankcijâm, attiecîbâ uz Krieviju, attieksmi pret Baltkrieviju. Mçs redzam, kâda ðobrîd ir fragmentâcija tâ saucamo krievisko partiju blokâ. Vai Rosïikova vadîtâ “Stabilitâtei!” ir par mata tiesu labâka par Latvijas krievu savienîbu? Nu, nç, taèu tâ ir jauna, agresîva partija, kuºa jau draud ar vajâðanâm pret tiem cilvçkiem, kas ierosinâja un îstenoja “Uzvaras pieminekïa” nojaukðanu. Jâteic, ðoreiz ir vieglâk nosaukt partijas, ar kuºâm sadarboties. Turklât ir virkne populistisku partiju, kâ, nosacîti sakot, latviskajâ un krieviskajâ blokâ, kuºu nostâja ir gauþi neskaidra.
J. Bordâns. Jâteic, par „sarkanajâm lînijâm” bieþâk jautâ þurnâlisti, tâs netiek tik daudz apspriestas partiju starpâ. Taèu mums, kâ zinâms [no iepriekðçjâm vçlçðanâm], nav problçmu skaidri nosaukt savçjâs. Ðobrîd nosaukt partijas, ar kuºâm sadarbîba nav iespçjama, ir vçl jo vieglâk –Ukraina ir “lakmusa papîrîtis”. Konservâtîvie stingri nodeklarçjuði,ka tâ nav iespçjama arî partijâm, kas ir koruptîvas.
Un vçl – plaði izskançjusi ziòa, ka Krievija ir ieguldîjusi vairâk nekâ 300 miljonu dolaru citu valstu polîtiíu uzpirkðanai. Domâju, ka ðis cipars ir vçl lielâks, un ir naîvi iedomâties, ka Latvijâ nu nav maksâts. Es skaidri saredzu, kuºâs partijâs ir Kremïa nauda, to var labi redzçt viòu lçmumos. Spilgtâkais piemçrs – kâpçc nav pârtrauktas Krievijas gâzes piegâdes?
Kad kopâ ar domubiedriem dibinâjâm savu partiju, bija tikai viens iemesls – lai tajâ nebûtu ietekmes no malas, no ekonomiskiem grupçjumiem, no Krievijas.
V. Tçrauda. Mûsu partijâ attieksme pret notikumiem Ukrainâ ir ârkârtîgi svarîgs arguments, arî attieksme pret cilvçkiem, kuºi ir ðaubîjuðies par Latvijas attîstîbu pa Eiropas Savienîbas vai NATO ceïu, – ar partijâm, kuºâm nav stingras pârliecîbas attiecîbâ uz ðiem diviem jautâjumiem, neredzam iespçju darboties kopâ.
N. Puntulis. Atðíirîbâ no polîtiskajiem spçkiem, kas mainîjuði vai bijuði spiesti mainît savu retoriku, arî tostarp pçc 24. februâºa, Nacionâlai apvienîbai nekas nav bijis jâmaina! Mûsu „sarkanâs lînijas” un mûsu sadarbîbas partneri vienmçr ir bijuði konstanti. Arî pçc ðîm vçlçðanâm mûsu nostâja bûs tikpat konsekventa.
E. Rinkçviès. Vçl vçlos pieminçt, ka ir arî daþas principiâlas lietas kâ – valstiskums. Ir valdîbas deklarâcija, kuºâ principiâlâs nostâdnes tiek ierakstîtas, parasti tâ top plaðu diskusiju gaitâ, lîdz tiek noformulçtas, piemçram, galvenâs nostâdnes ekonomikâ, tautsaimniecîbâ u. c. Un tas ir labi, ka notiek diskusijas, tiek atrasti kompromisi. Valstiskums nav diskutçjams jautâjums.
Nâkamvasar beigsies Valsts prezidenta Egila Levita pilnvaru termiòð. Kuºu polîtiíi jûs redzat kâ nâkamo Valsts prezidentu?
E. Rinkçviès. Ja Egils Levits bûtu gatavs turpinât Valsts prezidenta pienâkumus, mçs noteikti viòu atbalstîtu nâkamajam termiòam, òemot vçrâ viòa lîdzðinçjo veikumu un nostâju.
J. Bordâns. Ja Valsts prezidents netiek pârvçlçts uz nâkamo termiòu, tas varçtu liecinât par kâdu dibinâtu iemeslu, kas saistîts ar viòa darba kvalitâti. Egila Levita veikuma kvalitâte, manuprât, pilnîbâ atbilst tam, lai viòð turpinâtu savu darbu vçl arî nâkamo termiòu. Mûsu partija noteikti Egilu Levitu atbalstîtu.
R. Bergmanis. Iespçjams, ka mums bûs arî paðiem sava kandidatûra Valsts prezidenta amatam.
V. Tçrauda. Mçs neesam apsprieduði ðo jautâjumu. Pagaidîsim lîdz pavasarim, kad izvçrtçsim, kâ gâjis aizvadîtajos èetros gados.
N. Puntulis. Reflektçjot uz Bordâna kunga teikto, - ja jau mçs gandrîz gadu pirms termiòa beigâm sâktu apspriest jautâjumu par Valsts prezidenta ievçlçðanu uz nâkamajiem èetriem gadiem, tas jau bûtu signâls, ka kaut kas ïoti nav bijis kârtîbâ. Ðobrîd mums nav bijis iemesla apspriest citu kandidâtûru un gaidîsim Levita kunga paða pieteikumu kandidçt vçlreiz.
Kâdu jûsu pârstâvçtâs partijas redz Eiropas Savienîbas nâkotni? Vai tai jâbût lîdzîgai Eiropas Savienotajâm valstîm, kur visus galvenos jautâjumus izlemj Briselç, jeb tomçr nacionâlos valstu savienîbai? Apvienotâs Karalistes izstâðanâs no Eiropas Savienîbas liecina, ka ðajâ jautâjumâ nav vienotas nostâjas.
E. Rinkçviès. Mûsu partija redz Eiropu kâ spçcîgu nacionâlo valstu savienîbu. Ir jomas, kuºâs nepiecieðams sadarboties vçl cieðâk. Savukârt Covid-19 pandçmija atgâdinâja, ka veselîbas aizsardzîba pirmâm kârtâm ir paðu valstu pârziòâ. Latvija ir gatava diskutçt par daudz spçcîgâku vienotâs Eiropas droðîbas dimensiju. Vienlaikus mums jâbût visai piesardzîgiem pret daþâm it kâ no pirmâ acu uzmetiena labâm idejâm, kas patlaban virmo gaisâ. Piemçram, atteikðanâs no vienprâtîbas principa ârpolîtisko lçmumu pieòemðanâ, ka nâkotnç tos varçtu pieòemt ar kvalificçto balsu vairâkumu. Ðodien daþos jautâjumos tas varbût bûtu pat ïoti labi. Bet kas zina, kâda bûs situâcija pçc daþiem gadiem? Ja nu kâdâ svarîgâ jautâjumâ mçs paliekam vieni, bet mums vairs nav veto tiesîbu? Varbût Baltijas valstîm un Polijai bûs vienota nostâja, bet citas valstis mûs pârbalso. Tâpçc mçs esam visai rezervçti pret ðâdâm iniciatîvâm.
J. Bordâns. Kaºð un pandçmija deva skaidru mâcîbu, ka starptautiskâs struktûras nebija tâs, kas risinâja konkrçtus jautâjumus – risinâjumi bija paðu nacionâlo valstu ziòâ.
R. Bergmanis. Par nacionâlu valstu savienîbu!
V. Tçrauda. Eiropas Savienîba ir bûvçta kâ nacionâlu valstu savienîba, un tâda tâ arî bûs. Jautâjums ir vienîgi par to, ka tai jâkïûst spçcîgâkai un izlçmîgâkai lçmumu pieòemðanâ.
N. Puntulis. Viennozîmîgi – nacionâlu valstu savienîba.
Kâdu jautâjumu no mûsu þurnâlistu puses jûs bijât sagaidîjuði – un ko mçs neuzdevâm – attiecîbâ tieði uz diasporu? Kas vçl palika nepateikts?
N. Puntulis. Par vçlçðanâm kâ tâdâm – allaþ esmu negâtîvi noskaòots pret vârdu “obligâts”, taèu attiecîbâ uz vçlçðanâm nekâdâ ziòâ nenoniecinâtu to valstu pieredzi, kuºâs balsojums vçlçðanâs ir obligâts, kâ tas ir, piemçram, Austrâlijâ. Ko vçlos pateikt diasporas kontekstâ? Veiksmes gadîjumâ, ja tikðu ievçlçts, lielâku uzmanîbu pievçrsîðu tam, vai esam darîjuði pietiekami daudz un kvalitâtîvi, lai veicinâtu sekmîgu remigrâcijas procesu. Uzskatu, ka varam darît vairâk un labâk.
V. Tçrauda. Diasporâ, trimdâ, remigrâcijâ ðobrîd ir vairâk nekâ 370 tûkstoði mûsu cilvçku. Tâ ir liela daïa no mûsu polîtiskâs kopienas, tâ ir liela mûsu tautas daïa, un ir ïoti svarîgi, lai viòi izjustu savu saikni ar Latviju. Balsojums vçlçðanâs ir viens no veidiem, pats svarîgâkais, kâ cilvçks apliecinu ðo saikni ar savu valsti. Tâpçc aicinu, mudinu visus, kas ir izauguði trimdâ un tos, kas nesen aizbraukuði, îstenot ðo savu saikni un izpildît pienâkumu pret Latvijas valsti! Pat ja ðobrîd – es uzsveru! – ðobrîd dzîvojat ârpus Latvijas, mçs visi esam un paliekam kopâ.
R. Bergmanis. Man paðam pirms ðîm vçlçðanâm ir tâda sajûta, kâda nav bijusi visus ðos 30 neatkarîbas gadus, apzinos, cik ïoti svarîgi ir tieði ðoreiz panâkt, lai mçs visi dotos nobalsot. Mans lûgums – bûsim tikpat vienoti un apòçmîgi, kâdi esam ne reizi vien bijuði savai valstij izðíirîgajos brîþos!
J. Bordâns. Mûsu mçríis ir turpmâkajos 10 gados sasniegt to, ka Latvija iekïûst Eiropas attîstîtâko valstu pirmajâ desmitniekâ. Mans aicinâjums – lai visi, kas ðobrîd dzîvo un strâdâ ârpus Latvijas, pievienotos ðim mçríim! Un vçl – Latvijai lojâlo cilvçku pârsvars joprojâm ir ïoti trausls, visvairâk ir vienaldzîgo un – diemþçl – naîvo, par ko liecina lielais skaits steigâ sadibinâto partiju, tostarp, pçc manas pârliecîbas, Kremïa finansçtu, kas vienkârði jauks gaisu ar mçríi pârvilinât vçlçtâjus. Tâpçc aicinu, lûdzu visus balsot un mudinât citus balsot par Latvijai lojâlajiem polîtiskajiem spçkiem!
E. Rinkçviès. Izmantojot ðo izdevîbu, vçlos ar laikraksta starpniecîbu izteikt lielu paldies diasporai par visu, kas darîts aizvadîto 30 gadu laikâ! Mani ïoti iepriecina jautâjums, ko bieþi saòemu, tiekoties ar cilvçkiem ârzemçs, – ko mçs vçl varçtu darît Latvijas labâ? Nu, lûk, ðis ir tas brîdis, kad 1.oktobrî jûs varat palîdzçt, dodoties nobalsot par tiem polîtiskajiem spçkiem, kas ir par neatkarîgu un demokratisku Latviju! Izvçle ir – gan starp liberâïiem un konservâtîvajiem, nacionâliem un centristiem, ir iespçja atbalstît sev tîkamâs personâlijas un svîtrot tâs, kas ðíiet mazâk pârliecinoðas.
Redakcija izsaka sirsnîgu pateicîbu
LaPa mûzejam par viesmîlîgo uzòemðanu savâs telpâs Berga bazârâ!
Atpakaï