EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
Karaïi un polîtiíi
128832

Juris Lorencs    16.05.2023

 

Kas tur ko liegties - arî es biju starp tiem miljoniem cilvçku, kuºi 6. maijâ televîzijas tieðraidç vçroja Apvienotâs Karalistes karaïa Èârlza III kronçðanu. Patiesi unikâls notikums- kaut vai tâpçc, ka kopð Elizabetes II kronçðanas, kas notika 1953. gada 2. jûnijâ, apritçjuði 70 gadi. Vesela paaudze britu ir piedzimusi un nomirusi, tâ arî nepiedzîvojot sava monarcha kâpðanu tronî. Personîgi man atmiòâ iespieduðâs trîs lietas. Pirmais - karaïa vârdi “es nâku, lai kalpotu, nevis lai tiktu apkalpots” (“I come not to be served, but to serve”). Otrais - ka ceremonijai bija slepenâ, savâ ziòâ pat intîmâ daïa. Proti, karaïa iesvaidîðana ar no Jeruzalemes atvestu eïïu, kuºas laikâ monarchs un garîdznieki tika nodalîti no publikas ar îpaðiem necaurredzamiem aizslietòiem. Treðais - patîkami pârsteidza ceremonijas izteikti kristîgais saturs un forma. Citâdi tas arî nevarçja bût, jo rituâls lîdz mûsdienâm atnâcis no viduslaikiem. Notiekoðais kontrastçja ar modernâ polîtkorektuma laikmeta “labo toni”, kas iesaka îpaði neuzvçrt reliìijas nozîmi.

 

Èârlza III kronçðana uz brîdi atdzîvinâja diskusiju par monarchijas vietu mûsdienu pasaulç. Patiesîbâ ðim strîdam ir sena vçsture, kas aizsâkâs jau 18. gadsimta nogalç Lielâs Franèu revolûcijas laikâ. Monarchijas noliedzçji to uzskata par aizvçsturisku, savu laiku pârdzîvojuðu anachronismu. Savukârt atbalstîtâji monarchijâ saredz cieòu pret tradicijâm un uzsver monarcha stabilizçjoðo lomu polîtikâ, kas labvçlîgi iespaidojot visu sabiedrîbu kopumâ. Patiesi, vismaz Eiropas monarchijas (Apvienotâ Karaliste, Spânija, Andora, Monako, Lichtenðteina, Beïìija, Nîderlande, Luksemburga, Dânija, Norvçìija un Zviedrija) ir ne tikai demokratiskas, bet arî bagâtas valstis. Kad Sîrijâ, Tunisijâ, Eìiptç, Lîbijâ un Libânâ notika nekârtîbas un plosîjâs “arabu pavasaºi”, divâs arabu monarchijâs, Marokâ un Jordânijâ, valdîja miers. Lai arî abas valstis nav bagâtas ar dabas resursiem, tajâs valda polîtiska stabilitâte un notiek veiksmîga saimnieciskâ attîstîba.

 

Tâpat nevar noliegt, ka monarchijâm piemît emocionâla vçrtîba. Modernajâ, globâlizçtajâ, technoloìiju piesâtinâtajâ pasaulç cilvçkiem joprojâm vajadzîga pasaka.  Apziòa, ka kaut kur tâlu, aiz augstajiem pils mûriem, joprojâm dzîvo karaïi un karalienes. Arî 21. gadsimtâ meitençm patîk spçlçties ar princeðu drânâs tçrptâm lellçm, bet puikas lasa teikas, kâ nabadzîgs jauneklis uzvar pûíi, atbrîvo un apprec princesi, balvâ saòemot pusi karaïvalsts. Viens no monarchijas plusiem ir pçctecîba. Jau labu laiku iepriekð zinâms nâkamâ karaïa vai karalienes vârds. Èârlzs III uz troni gaidîja 74 gadus. Visa viòa lîdzðinçjâ garâ dzîve bija gatavoðanâs ðim svarîgajam pienâkumam. Esmu pârliecinâts, ka viòð spçs vadît britu monarchiju tikpat pârliecinoði kâ Elizabete II. Mûsu bijusî prezidente Vaira Vîíe- Freiberga par Elizabeti II izteikusies ðâdi: “Viòa bija ârkârtîgi laipna, cieòpilna un draudzîga. Viòas mûþs ir pierâdîjums tam, cik svarîgas var bût valsts galvas reprezentatîvâs funkcijas un var spçlçt arî polîtisku lomu.” Kad 2006. gadâ Elizabete II viesojâs Rîgâ un tikâs ar V. Vîíi- Freibergu, sabiedrîbâ runâja, ka blakus Elizabetei II mûsu prezidente izskatoties “nu gluþi kâ karaliene”. Tâtad arî parlamenta ievçlçta amatpersona cilvçku apziòâ var kïût gluþi vai karaïa cienîga. Bet V. Vîíe- Freiberga drîzâk bija izòçmums, ne likumsakarîba.

 

Pavisam drîz Saeima vçlçs jaunu Valsts prezidentu. 10. maijâ Egils Levits negaidîti paziòoja, ka nekandidçs uz otro termiòu savâ amata. Lûk, kâ ðo lçmumu aìentûrai LETA komentçja polîtologs Filips Rajevskis: “Levits bija pirmais koalîcijas ievçlçtais prezidents Latvijas jaunâko laiku vçsturç. Neviens iepriekðçjais prezidents netika ievçlçts tikai ar koalîcijas balsîm. Tas noveda pie tâ, ka Levits savas darbîbas vissareþìîtâkajos brîþos visu laiku skatîjâs koalîcijai mutç un ar prezidenta rîcîbu apkalpoja koalîciju, nevis stâvçja pâri polîtikai un pârstâvçja visu Latvijas sabiedrîbu. Tas slikti beidzâs- zemi reitingi, uzticîbas trûkums. Ðâdu kïûdu nevajadzçtu pieïaut! Valsts prezidentam ir jâbût plaðâkam, ne tikai koalîcijas atbalstam.” Patiesi, 14. Saeimas vçlçðanu rezultâti ir tâdi, ka trîs partijas, kas atbalstîja E. Levitu pirms èetriem gadiem, vispâr neiekïuva ðajâ Saeimas sasaukumâ- “KPV LV”, Jaunâ konservâtîvâ partija un “Attîstîbai/ Par!”. Kopâ tâs bija veselas 45 balsis! Atgâdinâjumam- E. Levits tika ievçlçts ar 61 balsi. Brîdî, kad es rakstu ðîs rindas, ir pieteikti divi citi vçrâ òemami prezidenta amata kandidâti- Uldis Pîlçns (Apvienotais saraksts) un ârlietu ministrs Edgars Rinkçviès (Jaunâ Vienotîba). U. Pîlçns ir uzòçmçjs no Liepâjas un nepieder nevienai polîtiskajai partijai.

 

Pagaidâm gan izskatâs, ka U. Pîlçnam nepietiks balsu. Turklât Latvijas polîtiskajâ tradicijâ skaitâs nepieòemami un neiespçjami, ka viens polîtiskais spçks vienlaicîgi ieòemtu divus augstâkos amatus valstî - Valsts prezidenta un Saeimas priekðsçdçtâja. Paðreiz Saeimu vada Edvards Smiltçns no Apvienotâ saraksta, kas vçl vairâk samazina U. Pîlçna izredzes. Tomçr ðoreiz ðo tradiciju var lauzt Jaunâs Vienotîbas izvirzîtais E. Rinkeviès. Tad Jaunajai Vienotîbai tiks divi augsti posteòi- Valsts prezidents un ministru prezidents. Pilsçtâ klîst valodas, ka ârlietu ministra posteni tad visdrîzâk varçtu ieòemt patreizçjais Saeimas Ârlietu komisijas vadîtâjs Richards Kols (Nacionâlâ apvienîba). Ðâds polîtiskais tirgus nepastâvçtu, ja prezidents tiktu ievçlçts tieðâ tautas balsojumâ. Neviens jau nav tik naivs, lai ticçtu, ka atnâks “laimes lâcis” un izvedîs Latviju saulîtç. Tomçr nevar noliegt, ka tieðâs vçlçðanâs izraudzîta prezidenta autoritâte bûtu augsta. Viena no Latvijas problçmâm ir tâ, ka aizvien retâk parâdâs jauni, spilgti, spçcîgi polîtiíi. Bet kur viòiem rasties? Paðreizçjâ vçlçðanu sistçma iekârtota tâ, ka partiju “lokomotîves” aiz sevis nereti ievelk Saeimâ cilvçkus bez zinâðanâm, idejâm un ambîcijâm.Viòu vçlme ir “nosçdçt” parlamentâ èetrus gadus, saòemt deputâta algu, izmantot bonusus un  privilçìijas. Vienîgâ iespçja atsijât ðâdus cilvçkus- atteikties no vçlçðanâm pçc partiju listçm. Ja ne pilnîbâ, tad vismaz daïçji, kâ tas notiek Lietuvâ. Turklât, pçc manas pârliecîbas, latvieðu mentâlitâtei vairâk atbilst tieðâs vçlçðanâs izraudzîts pilsçtas mçrs, Saeimas deputâts, pat Valsts prezidents.

 


 

Atpakaï