
.jpg)
Sallija Benfelde 26.09.2023
Svçtdien, pilna mçroga kara 577. dienâ, Ukrainâ jau gâjuði bojâ gandrîz 276 tûkstoði Krievijas militâristu. Notiek smagas kaujas, lai atbrîvotu okupçtâs territorijas, ukraiòi lçnâm virzâs uz priekðu. Tomçr situâcijas îsais raksturojums paðlaik nav mierinoðs: Putins acîmredzot ir gatavs karot lîdz pçdçjam dzîvajam Krievijas iedzîvotâjam, ja vien pats tik ilgi nodzîvos. Un dara visu, lai ðíeltu starptautisko sabiedrîbu, kas atbalsta Ukrainu. Krievijas iedzîvotâjiem kaºð Ukrainâ tiek skaidrots, kâ Krievijas cîòa pret NATO aizsargâjoties un frontes lînija ir Ukrainâ. Eiropâ Ungârija atklâtâk vai slçptâk atbalsta Putinu, prasot labumus gan no Krievijas, gan no citâm Eiropas valstîm jeb, citiem vârdiem, – visus ðantaþçjot un liekot saprast, ka var pilnîgi nostâties vienâ vai otrâ pusç. Arî Slovâkijas un Serbijas attieksme pret Ukrainu un Krieviju ir svârstîga. Serbijâ simpâtijas pret Krieviju ir diezgan izteiktas un eksperti saka, ka Serbijas iedzîvotâjiem patîk “uzzîmçtais Putina portrets” un nevis îstais, dzîvais Putins, par kuºu ïoti daudzi neko nezina. Polîtiíu attieksmi ietekmç arî priekðvçlçðanu gaisotne vairâkâs valstîs – Polijâ, Slovâkijâ un arî gaidâmâs prezidenta vçlçðanas ASV.
Atbalsts, nogurums un propaganda
Vâcijas Mârðala fonds ir publicçjis jaunu ikgadçjo pçtîjumu „Transatlantiskâs tendences 2023”. Pçtîjums atklâj sabiedrîbas atbalsta lîmeni Ukrainai daþâdâs pasaules valstîs, kâ arî to, ka Rietumeiropas jaunatnes vidû simpâtijas pret Krieviju un Íînu ir lielâkas nekâ varçtu domât. "Gan Eiropâ, gan Amerikâ atbalsts Ukrainai ir liels. Piemçram, Ukrainas dalîbai NATO Amerikâ ir 61% [sabiedrîbas] atbalsts, Lielbritanijâ 70%, Lietuvâ 76%, Polijâ 71%, un Portugâlç visaugstâkais – 78%. Bet, piemçram, Rumânijâ tikai 53%,” Latvijas Radio raidîjumâ pastâstîja Vâcijas Mârðala fonda Ziemeïu novirziena vadîtâja un droðîbas polîtikas pçtniece Kristîne Bçrziòa. Viòa gan piebilst, ka Rumânija Ukrainai sniedz ïoti lielu finansiâlo atbalstu, un tas varçtu bût faktors, kâdçï tâs sabiedrîba ir mazâk atbalstoða. “Ja skatâs uz to, kuºas valstis ir skeptiskâk noskaòotas par iespçjamo Ukrainas dalîbu NATO un Eiropas Savienîbâ, kâ arî par finansiâlo atbalstu Ukrainas atjaunoðanai, ir jâskatâs uz Vâciju, Italiju, Franciju kâ uz valstîm, kuºas sabiedrîbas lîmenî negrib tik ïoti to atbalstît kâ citas valstis,” skaidroja Bçrziòa. Izrâdâs, Vâcijâ 37% jaunâkâs paaudzes uztver Kremïa ietekmi kâ pozitîvu procesu. “Tas liek satraukties, vai tas ir tîri paaudþu jautâjums, vai tas ir arî sociâlo mediju jautâjums, jo Krievijai tajos, protams, ir liela ietekme. Tas liek domât, kas ir tâ informâcija, kuºu jaunâkâ paaudze uztver visvairâk? Kas notiek jaunâkâs paaudzes ikdienâ un mediju telpâ, kas liek tai domât, ka tâs valstis, kuºas nospieþ cilvçkus globâli un uzbrûk citâm, ka no tâm nevajag baidîties, ka tâs nevajadzçtu negatîvi uztvert? Tâ ir rûpe gan Eiropâ, gan ASV,” norâdîja Bçrziòa. Acîmredzot jaunieðiem, kas nekad nav izjutuði brîvîbas trûkumu, ir grûti saprast, ka tâ nekad netiek dota mûþîgi un ka par to jâcînâs vienmçr.
ANO, Kongress un vçlçðanas
Kopð pilna mçroga kaºa sâkuma Ukrainas prezidents Volodimrs Zelenskis jau otrreiz viesojâs ASV. Vizîte notika no 18. lîdz 21. septembrim. 19. septembrî Zelenskis ar runu uzstâjâs ANO 78. Ìenerâlasamblejâ Òujorkâ un runâja gan par Krievijas Federâcijas kodoldraudiem pasaulç, pârtikas piegâþu apdraudçjumu, par Krievijas nolaupîtajiem ukraiòu bçrniem un vçl daþiem jautâjumiem. Vairâki ASV mediji atzîmçja, ka ðî runa bijusi asa un tieða. Piemçram, “The New York Times” rakstîja, ka Zelenskis Krievijas agresiju raksturojis kâ apdraudçjumu, kas izies ârpus Ukrainas robeþâm un ir bîstams visai pasaulei. Ukrainas prezidents arî atzîmçja, kâda ir bijusi ANO loma: “Ðî zâle ir redzçjusi daudzus kaºus, bet nav bijusi aktîva aizstâve pret agresiju. Daudzos gadîjumos visskaïâkâs ir bijuðas bailes no kara – no kara, kas bûs pçdçjais karð, pçc kura vairs neviens nesapulcçsies Ìenerâlasamblejas zâlç.(..) Ukraina atdeva savu kodolieroèu arsenâlu, kas bija treðais lielâkais. Toreiz pasaule nolçma, ka Krievijai jâkïûst par ðî spçka sargâtâju. Bet vçsture liecina, ka tieði Krievija deviòdesmitajos gados kododolatbruòoðanu bija pelnîjusi visvairâk. Un Krievija to ir pelnîjusi arî tagad – kodolieroèi nedrîkst piederçt terroristam! Terroristam nav tâdu tiesîbu!” Zelenskis arî runâja par to, ka Krievija bloíç Ukrainas ostas, lai neïautu eksportçt graudus un ka tâdâ veidâ tâ cenðas pasaules tirgû radît pârtikas deficîtu, regulçt cenas un izmanto pârtiku kâ ieroci. Jâpiebilst, ka nâkamajâ dienâ Zelenskis uzstâjâs ANO Droðîbas padomç un runâja par Droðîbas padomes reformâm.
Ukrainas prezidenta vizîti Vaðingtonâ ðogad septembrî ASV mediji raksturoja kâ salîdzinoði vçsu uzòemðanu. Pirms deviòiem mçneðiem Kongress sagaidîja Zelenski, pieceïoties kâjâs un ar ilgstoðâm ovâcijâm. Ðoreiz Kongress atteicâs viòu uzklausît, turklât daudzi republikâòi ir noskaòoti pârtraukt ieroèu piegâdi Ukrainai. “The new York Times” rakstîja, ka Zelenska vizîte Vaðingtonâ notiek uz sabiedrîbas pieaugoða noguruma fona no kara Ukrainâ. Kâ zinâms, ASV jau ir atbalstîjuðas militâro, ekonomisko, humanitâro un cita veida palîdzîbu 113 miljardu dolaru. Tiesa gan, Zelenskis tikâs ar ASV prezidentu Baidenu, aizsardzîbas ministru Ostinu, Kongresa palâtu un partiju lîderiem. 21. septembrî notika Ukrainas prezidenta tikðanâs ar politiíiem un uzòçmçjiem ASV Nacionâlajâ archîvâ. Tiekoties ar polîtiíiem, Zelenskis paziòoja, ka bez ASV atbalsta Ukraina karu zaudçs, savukârt ASV prezidents Baidens apliecinâja, ka ASV arî turpmâk atbalstîs Ukrainu. Pçc sarunâm kïuva zinâms, ka Ukraina saòems lielu un ïoti nopietnu militâro palîdzîbu 325 miljonu dolaru apjomâ. Baidens arî solîja, ka jau pavisam drîz Ukrainâ nonâks arî amerikâòu tanki Abrams. Par daþiem citiem bruòojuma veidiem ziòas pagaidâm ir pretrunîgas – vieni apgalvo, ka tie jau ir ceïâ uz Ukrainu, citi to noliedz. Droði vien ir vçrts atcerçties, ka kara laikâ ne vienmçr par visâm bruòojuma piegâdçm tiek skaïi runâts, bet laiks râdîs, kâdu bruòojumu Ukraina saòem no ASV.
Tikmçr t.s. “graudu kaºð” pret Ukrainu sâcies arî vairâkâs Eiropas valstîs, kuºâs drîzumâ gaidâmas vçlçðanas. Jau minçtâs ANO Ìenerâlasamblejas laikâ Ukrainas prezidents tikâs ar daudzu valstu vadîtâjiem, bet plânotâ tikðanâs ar Polijas prezidentu Andþeju Dudu nenotika saistîbâ ar domstarpîbâm Ukrainas graudu eksporta jautâjumâ. Krievijas uzbrukumu dçï pa Melno jûru graudu eksports lielos apmçros nav iespçjams. Saspîlçjums sâkâs pçc tam, kad Polija sâka uzpirkt treðajâm valstîm paredzçtos lçtos graudus – poïu zemnieku graudu cena samazinâjâs, valstî sâkâs protesti un pavasarî Ukrainas graudu imports ðajâ valstî tika aizliegts. Jâpiebilst, ka nav arî skaidrîbas pa to, vai daïa tranzîtâ esoðo Ukrainas graudu netiek izmantoti kontrabandai un kâ tajâ visâ iesaistîti poïi. Protams, ka zemnieku saðutums vçrðas pret Ukrainas graudiem, neiedziïinoties, kas pie tâ vainîgs, vai vara cenðas cînîties ar ðiem apðaubâmajiem darîjumiem. Aizliegumam vajadzçja beigties septembrî, taèu tagad Polija, Ungârija un Slovâkija to jau ir aizlieguðas valstu lîmenî. Polijas varas elite pirms vçlçðanâm oktobrî ïoti cenðas izrâdît lielas rûpes par vçlçtâjiem un viòu labklâjîbu. Tika pat paziòots, ka Polija vairs Ukrainai nepiegâdâs bruòojumu, lai gan lîdz ðim Polija bija aktîva ukraiòu atbalstîtâja un izskançja daudz kvçlu runu. Pçc tam, kad ASV pieprasîja Polijai paskaidrojumus par ðo kraso nostâjas maiòu, varas elite gan paskaidroja, ka noslçgtie lîgumi tiks ievçroti un tajos paredzçtos ieroèus Ukrainai piegâdâs, tikai neslçgs jaunus lîgumus. Savukârt Slovâkijâ 30. septembrî notiks parlamenta vçlçðanas. Ðobrîd aptauju priekðgalâ ir partija “SMER” un tâs lîderis Roberts Fico, kuºð jau ir pâris reizes bijis valsts premjerministrs. Viòð ir labi zinâms kâ Krievijas atbalstîtâjs, un arî tagad, priekðvçlçðanu laikâ, pauþ Kremïa nostâju, runâjot par kaºu Ukrainâ. Ja valdîba pçc vçlçðanâm Slovâkijâ mainîsies, tâ necentîsies palîdzçt Ukrainai. Nogurums no kara un mainîgâs noskaòas sabiedrîbâ var izrâdîties liktenîgas. Ungârijas nostâja nepârsteidz, tâs premjers cenðas gût labumu no katras situâcijas, un iespçjams, ka cer tirgoties arî jautâjumâ par ukrainas graudu eksportu. “Nevajag daudz, valstîm tikai vajag nedaudz sagrozîties citâ virzienâ, lai Ukrainas nâkotne tiktu apdraudçta,” uzsver Kristîne Bçrziòa. Savukârt Ukraina ir iesniegusi prasîbu Pasaules Tirdzniecîbas organizâcijâ pret Poliju, Slovâkiju un Ungâriju, un pagaidâm neesot redzamas nekâdas pazîmes drîzam konflikta risinâjumam.
Tikmçr Ukrainâ katru dienu tiek ievainoti un iet bojâ bçrni un pieauguðie, un Putins cer, ka mçs visi nogursim un vairs neatbalstîsim Ukrainu. Viòa sastâdîtajâ iznîcinâmo valstu sarakstâ nâkamâs ir Baltijas valstis un Polija.
Atpakaï