EIROPAS LATVIEÐU LAIKRAKSTS
“Ja nezinâm vçsturi, tad esam kâ mazi bçrni pieauguðo pasaulç”
130486
Foto: Ieva Andersone

Valdis Kliðâns, vçstures zinâtòu maìistrs, pedagogs un mâcîbu grâmatu autors intervijâ Sallijai Benfeldei    14.11.2023

 

 

 

“Darbinieki, sargiet savu valsti, izkopiet to, jo ziniet – ja nebûs Latvijas, nebûsit arî jûs” reiz sacîja Mûsu valsts pirmais Prezidents Jânis Èakste.

 

Valda Kliðâna vârds ir pamanâms daþâdâs diskusijâs par vçstures mâcîðanu Latvijâ un daþâdiem mîtiem, leìendâm un izdomâjumiem par vçsturi.Pirms pieciem gadiem iznâca vçsturnieka grâmata „Latvijas valsts stâsts”, kas iepazîstina ar Latvijas vçsturi vairâk nekâ 100 gadu gaºumâ. Grâmata, kuºu var lasît ar lielu interesi, ir „Ievads Ukrainas vçsturç”, kas iznâca pagâjuðajâ gadâ. Katras nodaïas beigâs ir arî Ukrainas un Latvijas vçsturiskâs parallçles. Piemçram, nodaïâ par aizvçsturi mûsdienu Ukrainas territorijâ autors raksta, ka 4.-2. gadu tûkstotî pirms mûsu çras Ukrainas territorija bija cieði saistîta ar t.s. indoeiropieðu kultûras veidoðanos un atzîmç, ka zinâtnei joprojâm nav vienota viedokïa par ðîs kultûras izcelsmes vietu. Viena no hipotezçm ir, ka tâs sâkumi meklçjami tieði mûsdienu Ukrainas territorijâ. Nodaïas beigâs lasâms, ka, piemçram, auklas keramikas kultûra, kas Latvijas territorijâ konstatçjama 3.-2. gadu tûkstotî pirms mûsu çras, bija viens no indoeiropieðu kultûras atzariem. Un pagâjuðajâ gadâ Valdis Kliðâns uzrakstîja un izdeva arî grâmatu „Pieauguða puikas atmiòu klade” – tâ gan nav nopietns vçsturisks darbs, bet ataino okupâcijas laiku tâ, kâ to tolaik redzçja puika, vçlâk skolnieks un students. 

 

Mçdz sacît, ka mçs nemâcâmies no vçstures. Vai tâ tieðâm ir?

Mana pârliecîba ir, ka vçsture nemâca neko, bet vçsture liek maksât par kïûdâm. Tas ir vecs strîds, kopð pastâv cilvçce – vai vçsture ir likumsakarîga? Ja tâ ir likumsakarîga, tad vçsture ir dzîves skolotâja, jo no kïûdâm mçs mâcâmies. Bet vçsture nekad neatkârtojas. Ja viens cilvçks ir bezgalîgs savâ bûtîbâ – jeb kâ saka mans kolçìis vçsturnieks Edgars Engîzers, tad vçsture ir ïoti lîdzîga kvantu mechânikai, jo tajâ nevar prognozçt rezultâtu. Kvantu mechâniska savâ ziòâ ir pret parastajiem fizikas likumiem. Arî katrs cilvçks ir bezgalîgs savâs jûtâs, domâs, darbîbâs. Nav divu vienâdu cilvçku, kur nu vçl visa sabiedrîba! Kâdreiz, kad strâdâju Izglîtîbas satura centrâ, man bija diskusijas ar dabaszinâtniekiem. Viòi man vaicâja, kâdçï mçs nemâcâm vçstures likumsakarîbas, lai varçtu prognozçt nâkotni? Dabaszinâtnçs ir skaidrs – var veikt eksperimentus, kuºos redzamas likumsakarîbas, un atkârtotâ eksperimentâ rezultâts bûs lîdzîgs. Vçsturç, pirmkârt, nav iespçjams veikt eksperimentu un, otrkârt, katra situâcija ir cita. Tâdçï ir ïoti grûti pateikt, kas vçsturç ir kïûda. Kas vienam ðíiet kïûda, otram ir panâkums jeb pareiza darbîba. Tâdçï jautâjums par mâcîðanos no kïûdâm vçsturç ir neatbildams. Tas ir kâ tajâ grieíu filozofa Hçraklîta teicienâ, ka vienâ upç mçs nevaram divreiz iekâpt. Mçs, piemçram, nevaram veikt eksperimentu, kas bûtu noticis, ja Latvija 1939. gadâ 5.oktobrî neparakstîtu Savstarpçjâs palîdzîbas paktu ar Padomju savienîbu. Vai klasiskais piemçrs par to, kas bûtu, ja Hitlers tiktu uzòemts Vînes Mâkslas akadçmijâ? Vai viòð kïûtu par diktatoru un bûtu sâcies Otrais pasaules kaºð? Vçsturei ir savs ritms, ne likumsakarîbas.Tik, cik cilvçki ir lîdzîgi viens otram, tik lîdzîgi arî daþâdos laikmetos atkârtojas vai notiek daþâdi notikumi. 

 

Zinâmas lîdzîbas tomçr ir, un reizçm pat ïoti lielas. Situâcija Eiropâ pirms Otrâ pasaules kaºa un tagad ir lîdzîga, bet arî atðíirîga.

Jâ, tieði tâ. Ja sâkam analizçt Hitlera un Putina runas, tad lîdzîba ir absolûta. Gandrîz vieni un tie paði formulçjumi un idiomas, retorika ir tieði tâda pati. Tomçr situâcija ir pilnîgi cita. Ir kodollaikmets, ir kodolieroèi, citas valstu savienîbas. Mani vairâk interesç Viduslaiku vçsture, esmu lasîjis lekcijas par Austrumeiropas un Âzijas viduslaikiem. Ðobrîd krievu liberâlajâs aprindâs iemîïots ir teiciens par to, ka Putins ir ïoti lîdzîgs Aleksandram Òevskim, kuºð sarâva attiecîbas ar Rietumiem, meklçja sabiedrotos Austrumos un brauca pie mongoïu ordas pçc jarlika jeb lîguma, rîkojuma. Kâ zinâms, senkrievu kòazistçs uz îpaða jarlika pamata kâdam no kòaziem tika pieðíirtas tiesîbas dçvçties par lielkòazu, ievâkt nodokïus Zelta ordas labâ, îstenot tiesu varu un likumus. Tagad Putins brauc uz Íînu.Tas atgâdina to, kâ senkrievu kòazi brauca uz Zelta ordu pçc atïaujas valdît.

 

Ja no vçstures neko daudz nevar mâcîties, tad kâdçï tâ ir jâzina?

Vçsture jâmâcâs, jo tâ izskaidro, kâdu ceïu ir gâjusi ðî pasaule. Piemçram, mçs atrodamies burvîgâ vietâ, Cçsîs, un te apkârt es visur redzu vçsturi – Teitoòu ordeòa architektûru, redzu 17. un 18. gadsimta çkas, 19. un 20. gadsimta miju. Un tas ir ne tikai materiâlajâ kultûrâ, bet visâ mûsu domâðanâ, pasaules uztverç, vçrtîbu sistçmâ viss ir vçsture. Ja nezinâm vçsturi, tad esam kâ mazi bçrni pieauguðo pasaulç, kuºi neko nesaprot. Kas ir viòu vecâki, kas notiek ap viòiem? Kâdâ vçstures skolotâju konferencç tika uzdots provokatîvs jautâjums – kâdçï ir jâzina par Livoniju? Toreiz atbildçju – lai Cçsu pilsdrupas nesâk izjaukt pa akmeòiem, kâ romieði kâdreiz jauca Kolizeju un tempïus, jo akmeòi labi, noder mâju pamatiem. Tâ var nojaukt arî paði sevi, jo visa garîgâ un materiâlâ kultûra, kas ir ap mums, ir gaºa, gandrîz bezgalîga vçstures procesa rezultâts. Jaunieðiem, ar kuºiem strâdâju, vaicâju, kâ viòiem ðíiet – vai reliìija viòus ietekmç? Parasti viòi atbild, ka tas viòus neinteresç, ka tas nav viòiem. Tad jautâju, kâ viòi domâ, kâ raduðâs Latvijas valsts kontûras, robeþas? Tas ir 13. gadsimta Krusta kaºu rezultâts – 14. gadsimta Livonijas, Lietuvas un Krievzemes sadalîjums ðo kaºu rezultâtâ. Kâ ir raduðâs tâs trîs zvaigznes Latvijas ìerbonî? Tas ir reformisma un katolicisma valstu cîòas rezultâts: luteriskâ zviedru Vidzeme, katoliskâ poïu Latgale jeb Inflantija un Kurzemes hercogiste. Kas ir jaunlatvieðu sâkums? Tâ ir reliìiska hernhûtieðu kustîba. Vai, piemçram, – kâpçc es neaplaupu vai nenogalinu kâdu, kuºð man nepatîk? Es sekoju bauðïiem, kas ir pamatâ mûsu domâðanai. Jautâju arî, vai pagâtnç, pçc viòu domâm, ir bijuði sliktie laiki un vai nâkotnç bûs labâk? Viòi mâj ar galvu un saka, ka tâ bûs, bet es viòiem, savukârt, saku, ka viòiem ir bibliska domâðana - jûs domâjat Vecâs Derîbas katçgorijâs (smaida). Bîbele par to runâ, ka pagâtnç ir labi un slikti laiki, ir Çìiptes gûsts, ir persieðu gûsts un ir Dâvida un Zâlamana ziedu laiki, ir Otrais templis, un tie ir labie laiki. Nâkotnç bûs mesija, un bûs labie laiki. Mçs domâjam ïoti lîdzîgi, uz laiku mçs raugâmies lîdzîgâs katçgorijâs, un tâs ir kristietiskas. Mçs nedomâjam, ka viss iet pa apli un rît bûs tas, kas bija kâdreiz. Ir jâsaprot, kas mçs esam un kur mçs esam. Bet vçsture mums neatbildçs, kur mçs aiziesim? 

 

Kâdai, jûsuprât, jâbût vçsturei Latvijas vispârizglîtojoðo skolu programmâs un vai tâs tâdas ir?

(Smagi nopûðas). Tas ir drâmatisks un liels jautâjums. Tâs ir daþâdas lietas: tas, kam tur jâbût un tas, kas tur ir. Diemþçl. Vispirms par to, kas bija un kam bija jâbût. Manuprât, pamatu pamatos ir jâbût Eiropas kultûrai un vçsturei. Viedokïi atðíiras. Ir vçstures skolotâji, kuºi domâ, ka ir jâbût tikai Latvijas vçsturei, bet uzskatu, ka Latvijas vçsturç mçs neko nevaram saprast, ja to neskatâm Eiropas kontekstâ. Turklât 20. un 21. gadsimtâ jau jâbût pasaules kontekstam. Bez tâ visa mçs nevaram saprast ne Krusta kaºus, ne Rietumu kristîgâs kultûras ienâkðanu ðeit. To visu nav iespçjams saprast, ja nezina Eiropas kultûrlaikmetus. Vçsture ir fakti un stâsts par ðiem faktiem. Katrs no mums vçsturi redzçsim atðíirîgi, mums katram tomçr bûs atðíirîgs stâsts, pat ja zinâsim vienus un tos paðus faktus. Kâ teica kâds mans kolçìis – lai bûtu interese par vçsturi, stâstiem par to jâbût interesantiem, bet neviens stâsts nekad nebûs îsti patiess, stâsti vienmçr ir subjektîvi, tad arî rodas interese. Patiesi var bût tikai fakti. Protams, ja tie ir îsti, patiesi un pierâdîti. Tâpçc domâju, ka ir jâbût priekðstatiem un izpratnei par Eiropas vçsturi un kultûru, izcelsmi, varbût arî par paðu senâko: par Antîko laikmetu, tâpat par Viduslaiku un Jaunâko laiku vçsturi. Uz ðî fona varam veidot stâstu par Latvijas vçsturi, skatoties, kâ tas, kas notika Eiropâ, ietekmç to, kas notika ðeit. Reizçm, tas, kas notiek ðeit, ietekmç arî to, kas notiek ârpus Latvijas, piemçrus var atrast. Tie diez vai bûs romantiskie priekðstati par hercogu Jçkabu, bet par komûnismu, kur latvieðu loma, grozi kâ gribi, ir ïoti liela. Kaut vai strçlnieku stâsts, kas ietekmçja globâli, tikai, protams, to lomu nevajag pârspîlçt. Domâju, ka tâdas zinâðanas ir pamatu pamats, bet tâ ðobrîd nav. 

 

Kâdas tagad ir vçstures programmas?

Lielos vilcienos gan laikam jâteic, ka pamatskolas programmas modelis vçsturei izdevâs. Pamatskolâ ir tâ: no 1. lîdz 3. klasei mâca sociâlâs zinîbas, kur atseviðíi ir vçstures un patriotisma jautâjumi par Latviju, par valsti, par simboliem, tur ir vçstures elements. No 4. lîdz 6. klasei ir kurss „Sociâlâs zinîbas un Latvijas vçsture” ar stâstiòiem un nodarbîbâm, kur ir arî par Latvijas vçsturi, bet ne agrâk par 1918. gadu. Par Latvijas valsts neatkarîbu, okupâciju, kaºu un neatkarîbas atjaunoðanu, par to, kas ir Saeima, kas ir demokratija. Tie ir vienkârði, nesareþìîti stâsti par ìimençm, attçli, stâsti par vecâm avîzçm un þurnâliem. Arî par to, kâ tos lasît un meklçt svarîgâko, jo mûsdienâs skolçni jau gandrîz vairs nezina, kas ir drukâtie mediji. No 7. klases lîdz 9. klasei ir atseviðís priekðmets ”Latvijas un pasaules vçsture”. Tur ir vçsturiskie laikmeti, sâkot ar pirmatnçjo sabiedrîbu, antîkâ pasaule, viduslaiki, Livonija un tâ lîdz mûsdienâm. Manuprât ðajâ modelî bûtu vajadzîgi precîzçjumi par laiku un telpu, tie bûtu jâieliek Standartâ, kas ir vienîgais satura normatîvais dokuments skolotâjiem.

 

Izklausâs labi, pamatskola dod vispârçju priekðstatu. Kâda ir programma vidusskolai?

Tâ ir lielâ problçma. Vidusskolâ ir trîs lîmeòu kursi. Vidusskolçni jau sen zina, ko viòi grib vai negrib. Mana pieredze liecina, ka viòi to zina jau desmitajâ klasç, kâdâ virzienâ grib speciâlizçties, un bûtu muïíîgi neïaut viòiem to darît. Vidusskolâ ir pamatkurss, kas ir vispârçjos priekðmetos, tajâ skaitâ vçsturç un sociâlajâs zinîbâs, kas kopâ ir viens priekðmets. Lai saòemtu dokumentu par vidçjo izglîtîbu, ir jâbût humanitâriem priekðmetiem, un ðo kursu izvçlas, piemçram, matçmatiíi, speciâlâs vidçjâs mûzikas un mâkslas skolas un arî profesionâlâs izglîtîbas iestâdes. Tad ir Optimâlais kurss „Vçsture un sociâlâs zinâtnes”. Ir padziïinâtais kurss, kuºâ ir „Vçsture II”divpadsmitajâm klasçm, kas ir tuvu augstskolas lîmenim. Problçma ir tâ, ka programmâs „Vçsture un sociâlâs zinîbas” un „Vçsture un sociâlâs zinâtnes” ir apvienotas daudzas zinâtnes vienâ priekðmetâ: vçsture, politoloìija, tiesîbas, jurisprudence, reliìijas pamati, çtika, ekonomika, bizness un uzòçmçjdarbîba. Viens priekðmets, viena atzîme. 

 

Skolas izvçlas – pamatkursu vai optimâlo kursu. „Vçsture II” ir skolçnu izvçle. Es esmu vçstures skolotâjs Rîgas Teikas vidusskolâ, kuºa pçc skolçnu skaita ir lielâkâ Rîgâ. Vidusskolâ ir trîs paralçlklases un katrâ ir aptuveni 30 skolçni. Pagâjuðajâ mâcîbu gadâ no aptuveni simt skolçniem „Vçsturi II” izvçlçjâs 11 skolçni. Pieciem skolçniem vçsture ïoti interesçja, bet otri pieci to izvçlçjâs, jo negribçja izvçlçties neko citu, un viòi to neslçpa. Ðî kursa lielâkâ problçma ir izplûduði formulçjumi Standartâ, kas ir pretstatâ akadçmiskâm, sareþìîtîbas ziòâ grûti îstenojama prasîbâm ieteicamâs programmas interpretâcijâ. Piemçram, Standarts paredz, ka sasniedzamais rezultâts ir: skolçni skaidro, kâ vçsturç notikusi cîòa par resursu sadali. Kuºâ vçstures laikmetâ, kuºâ zemç? Programmâ savukârt iekïauti neskaitâmi kaºi, sâkotnçjâ variantâ tur bija minçts pat angïu-bûru kaºð. Tas bija kaºð Dienvidâfrikâ starp bûriem-holandieðiem un britiem. Ja lîdz ðim kursam skolçnam nav labu zinâðanu un nav pieredzes vçstures avotu pçtniecîbâ, tad no tukðas vietas gada laikâ jaunu zinâtni un tik apjomîgu faktoloìiju nevar apgût viena gada laikâ.

 

Izglîtîbas satura reforma ir devusi daudz laba un novatoriska, bet pieïautas arî nopietnas kïûdas. Tâs jâatzîst, jâlabo standarts, pirmâm kârtâm ir jâdomâ par konkrçtâm zinâðanâm un procesu izpratni, jo diskutçt var tikai par to, ko zini. Latvija nedrîkst bût vienîgâ Eiropas valsts, kurâ nav nodefinçts skolâs apgûstamâs vçstures – laika un telpas - saturs. 

 

“Latvijas valsts izaugusi no latvieðu tautas vienprâtîbas, tâ ir palikusi stipra caur Latvijas tautas vienprâtîbu, pierâdîjusi visu savu darba gribu un spçju, kas ir mûsu valsts pamats. Tikmçr, kamçr tauta nav zaudçjusi gribu un spçju strâdât, tikmçr mçs varam bût droði, ka mûsu valsts plauks un attîstîties uz priekðu.” Jânis Èakste, Latvijas valsts pirmais Prezidents

 

 


 

Atpakaï