EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Trampa ietiepība, Putina apkjērība
114899
Foto: AFP/Scanpix/LETA

FRANKS GORDONS    17.11.2020

 

 

Tiklīdz sestdien, 7. novembrī, beidzot izrādījās, ka demokratu partijas kandidāts  ASV prezdenta amatam  Džo Baidens ieguvis vairāku ASV pavalstu elektoru 270 balsis, kas automātiski nozīmē, ka viņš uzvarējis un ir ievēlētais (elected)  Svienoto Valstu prezidents (un pat pārsniedzis šo skaitli, saņemot 283 elektoru balsis), tūdalj sāka birtin  birt apsveikumi no visas pasaules  - kā tas pienāks, kā tas klājas. Izraelas premjers Beņamins (Bibi) Netaņahu,  kurš Trampam ir daudz pateicības parādā, gan tikai pec 12 stundām sadūšojās un apsveica Baidenu.

 

Un tikai Krievijas Federācijas  prezidents Vladimirs Putins atteicās (!)  apsveikt Džo Baidenu (Ķīnas prezidents Sji vilcinājās sešas dienas, kamēr apsveica). Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paskaidroja,  ka esot vēl  jānogaida  "oficiālie rezultāti", kaut gan visas pasaules prezidenti, premjeri, karaļi un emīri par vēlēšanu iznākumu nešaubījās.

 

Tīri formāli  14. decembrī elektoru kolēģijas sapulcei būs "jāapzīmogo" rezultāts, 6. janvārī tas pats būs jādara ASV kongresam,, taču tik un tā  20. janvārī  beidzas Donalda Trampa prezidentūras termiņš un viņam būs jaizvācas no Baltā nama (un, ja vajadzēs, tikt aizvāktam ar policijas palīdzību. Vēl divus mēnešus Tramps skaitīsies "kliba pīle" (lame duck): viņš var pieņemt lēmumus, iecelt vai atcelt ierēdņus, bet tas viss ir provizorisks un grozāms.


Donalds Tramps, kā zināms, jau tūlīt pēc vēlēšanām 3.novembrī pasludināja sevi par uzvarētāju un apsūdzēja "Baidena demokratus" balsu zagšanā, pa pstu iesūtīto balsu viltošanā. Viņš mobilizēja veslu advokātu armiju, kas tiesāsies cik ilgi vien iespējams.

 

Jātzīst, ka apmēram 48 procenti  ASV iedzīvotāju balsoja par Trampu, "stāv un krīt" par viņu vairumā maz izglītoti baltie vīrieši,  tā sauktās "piepilsētu" (suburban) mājsaimnieces, vairāki miljoni "evangelikāņu", kas akli tic katram Bībeles burtam, zvērināti migrācijas pretinieki. Pie reizes atgādināsim, ka Tramps Putinam ir daudz pateicības parādā - par netiešu atbalstu un iejaukšanos viņa labā 2016.gada vēlešanu kampaņa.

 

Var manīt, ka Donalds Tramps nojauš, ka spēle zaudēta. Viņš augām dienām parmišus spēlē golfu vai  sagumīs  sēž Baltā nama ēdamistabā un skatās “Fox News” TV ziņas.

 

Tā nav nejaušība, ka  dažos plakātos, ko vicina priecīgie Baidena piekritēji, rakstīts nevis "Biden - Harris", bet "Haris - Biden", jo par viceprezidentu izraudzīta Kamala Harisa, krietni jaunāka par 78 g.v. Baidenu, tieslietas pieredzējusi, spēs atvieglot viņam pienākumu nastu un ietekmēt polītisku lēmumu pieņemšana. Tas, ka viņas tēvs ir melnādains imigranta no Jamaikas un māte no Indijas., īpaši "besī" Trampa fanus ne tikai Amerikā...

 

*   *   *

Trampa ietiepība - un Putina apķērība: tas bija Putins, kurš naktī no 9. uz 10. novembri, telefonējis ar Azerbaidzanas prezidentu Ilhamu Alijevu un Armenijas premjerministru Nikolu Pašiņanu, panāca "otrā Kababahas kara" izbeigšanu - šis karš sākās 27. septembri un ilga  pusotru mēnesi. Azeru karaspēks jau tuvojas pašpasludinātas Kalnu Karabchas  galvaspilsētai Stepanakertai (Hankendi) trīs kilometru attālumā, un šai "otrajai armēņu valstij" jeb Arcahai draudēja traģisks gals.

 

Panāktā vienošanas paredz, ka visi Azerbaidžanas rajoni, kas  sākot ar 1994.gadu veidoja bufera joslu visapkārt  armēņu apdzīvotajai bij. Kalnu Krabahas autonomajam apgabalam, jātdod atpakaļ Azerbaidzhajami. Kas attiecas uz  visai maziņo šī novada serdei, kuras statūts "paliek nenoteikts", tā kļūst par Krievijas protektorātu, kur izvietoti krievu militārie "mierneši" (mirotvorci) uz 5 gadiem, vēl uz 5 gadiem un tā līdz bezgalībai.

 

Tātad - Krievijas protektorāts pašā Dinvidkaukaza sirdī! Krievu bruoņoto "miernešu" kontingents izvietots, ka zināms, arī Piednesrstrā, sagrājot stalinistisku korumpantu kliķi. Tāpat Gruzijai atņemtajā Dienvidosetijā.

 

Noslēgumā vērts atzīmēt, kā Kremlim pietuvinātie publicisti zobojas par rietumnieciski noskaņoto nelaimīgo Armēnijs premjēru Pašiņanu: viņam, lūk, nav pietiekami palīdzējis - uzminiet - Sorosa fonds...

 


 

Atpakaļ