EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Putinisms un kimūnisms
41163

   27.12.2013

Attēls: http://www.pavelsokov.com

Franks Gordons

Putinisms un kimūnisms

Vladimirs Putins nu jau 13 gadus ir faktiski vienpersoniskais Krievijas Federācijas varturis un noteicējs, un pamazām tur sāk veidoties, var teikt, putinisms - eklektiska, neapšaubāmi imperiska ideoloģija ar autoritāru un konservātīvu piegaršu.

Vērts saukt atmiņā dažus raksturīgus 2013. gada nogales epizodus.

Bijušā Vācijas ārlietu ministra Genšera pūliņi panākuši, ka Putins līdz ar Pussy Riot meiču amnestēšanu, apžēlojis miljardieri Michailu Hodorkovski pēc 10 lēģerī pavadītiem gadiem, kuŗus viņš dabūja nosēdēt - būsim atklāti - par to, ka atšķirībā no Potaņina, Abramoviča u.c. oligarchiem nebija dalījies ar Putinu savos kapitālos un uzdrošinājās prasīt īstu,  nevis "suverēnu" demokratiju. Putina žests saistāms ar gaidāmo Olimpidu Sočos un režīma tēla spodrināšanu, kas (tēls) cietis no Putina slimīgās kampaņas pret gejiem.

Diemžēl paša Hodorkovska gaišo tēlu apēnojis tas, ko viņš tagad videointervijā teicis progresīvā žurnāla The Moscow Times/Novoje Vremja redaktorei Jevgenijai Elbacai: "Es zināmā mērā esmu nacionālists(..). Ja man konkrēti jautās, vai iešu kaŗot, - jā, iešu. Par Ziemeļkaukazu.. Tā ir mūsu zeme, mēs to iekaŗojām. Šobrīd pasaulē nav neiekaŗotu zemju." Skaties vien!

Putina Krievijā imperisms "rullē". Kremļa Kongresu pilī Putins teica runu, pieminot Krievijas 1993. gada konstitūcijas 20. gadskārtu. Un tūlīt pēc tam populārais dziesminieks Oļegs Gazmanovs nāca klajā ar savu pirms 10 gadiem sacerēto dziesmu: "Esmu dzimis Padomju Savienībā, esmu darināts tur (Made in USSR - F.G.). Ukraina, Krima, (..) Pievolga un Baltija arī - tā ir mana zeme!" Vai tā nav imperiska nekaunība - ar Putina kluso piekrišanu? Gazmanovs vēlāk taisnojās: "Es taču esmu dzimis Baltijā – Kaļiningradā." Vispār tā ir Kēnigsberga , no kuŗienes tika padzīti vācieši.

Putina imperiskā vīzija - varenā Eirāzijas Savienība Krievijas vadībā - jau sākusi bālēt: Baltkrievijas un Kazachstānas prezidenti Lukašenko un Nazarbajevs Kremlī notikušajā apspriedē pārmeta Putinam Eirāzijas projekta "pārmērīgo polītizāciju" (uz tīri ekonomisko aspektu rēķina), un avīzē Ņezavisimaja Gazeta tūdaļ parādījās virsraksts: "Minska un Astana baidās no Maskavas diktāta."

Ja nu runa ir par presi... Putins, Valsts domes atļauju neprasot, pavēlēja izveidot varenu propagandas aparātu, apvienojot TV kanāli Russia Today, raidstaciju Golos Rossiji, ziņu aģentūru Novosti un laikrakstu Rossijskaja Gazeta vienā valsts korporācijā Rossija Segodņa. Vēriens ir globāls, un Gebelsa Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda ne tuvu netiek līdzi.

Un te vēl kāds īpatnējs putinisma raksturojums, ko sniedzis pazīstamais amerikāņu ultrakonservātīvais polītiķis Patriks Bjūkenens, kas žurnālā Human Events vaicā: "Vai Putins nav viens no mums? Vai kultūras kaŗā par cilvēces nākotni viņš nav mūsējais? Putins savā vēstījumā Krievijas Federālajai sapulcei taču vērsies pret morāles pagrimumu Rietumu pasaulē." Putins aizstāv tradicionālo laulību, viņš aizstāv tradicionālās vērtības, konstatē Bjūkenens. Tāds tagad rādās Putins - rūdītais čekists!

* * *

Pēdējo nedēļu notikumi Ziemeļkorejā liek mums – ne jau bez drebuļiem - aplūkot citu, daudz drāmatiskāku ideoloģiju, ko varētu nosaukt par kimūnismu, jo gan valdošās dinastijas dibinātājs Kim Il Sungs, gan viņa dēls Kim Jong Ils, gan mazdēls Kim Jong Uns, līdzīgi senās Romas imperātoriem, liek sevi godināt kā dievus.

Ziemeļkorejas staļinisma paveids, bagātināts ar dāsnu elkdievības devu, 2013. gada decembrī pasaulei - ar televīzijas palīdzību - ļāvis  šausmās vērot, kā Kim Jong Una tēvocis Jang Song Teks, kas bija Kim Jong Una mentors un otrais cilvēks valstī, valdošās Darba partijas vadības plēnumā, kur viņš sēdēja pirmajā rindā, tika apcietināts, diviem virsniekiem saņemot paveco vīru aiz elkoņiem, un nosaukts par nodevēju, nelieti, izdzimumu. Tas tika rādīts Ziemeļkorejas valsts TV raidījumā. Nākamajā pārraidē bija redzams, kā šo vīru sasietām rokām, nokārtu galvu ved uz tiesas sēdi. Tribunāls piesprieda viņam nāves sodu, kas tai pašā dienā tika izpildīts. Jang Song Teka vārds un attēls tika dzēsts no visām grāmatām un filmām. Un kā bija Padomju Savienībā 1937.-1938. gada Lielā terrora laikā? Ļeņina līdzgaitniekus, komisārus, ģenerāļus likvidēja, nosaucot viņus par trockistuzinovjeviešu suņiem, nodevējiem, Šveices (!) vai Japānas spiegiem u.tml.

Staļinisma mūsdienu paveids - eksotiskais kimūnisms.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (1)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA