EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Lukašenko negrasās "saplūst ar Krieviju"
109458
Foto: REUTERS

FRANKS GORDONS    10.12.2019

 

 

Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko 5. decembrī nākšot klajā ar svarīgu paziņojumu, un pilsoņiem ieteikts šai dienā "sēdēt pie televizoriem". Uzzinot no valsts medijiem par gaidāmo "pārsteigumu", nacionāldemokratijas opozicijas aktīvisti piedraudēja: ja "batjka" (tētiņš) tautai paziņos par ciešāku polītisko integrāciju ar Krieviju "savienotas" kopvalsts ietvaros, patiesie baltkrievu patrioti 7. decembrī izies Minskas ielās, un būšot gandrīz vai ukraiņu parauga "maidans".

 

5. decembrī pienāca ar sirdstrīsēm gaidītā stunda, un prezidents Lukašenko, uzrunājot parlamenta zālē sapulcējušos 6. un 7. sasaukuma Nacionālās sapulces deputātus, izkliedēja padrūmo aizdomu mākoņus. Atgādinot, ka viņš 7. decembrī tikšoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, lai apspriestos par ekonomiskas (!) integrācijas problēmām, Lukašnko uzsvēra: "Mēs nekad negrasījāmies un negrasāmies iestāties jebkuras valsts, pat ne brālīgās Krievijas sastāvā. Iegaumējiet galveno: es neesmu puika, kuŗš 3 ‒4 ‒5 gadus nostrādāja par prezidentu. Un es negribu pārsvītrot visu, ko esmu darījis kopā ar jums, ar tautu, izveidojot suverēnu neatkarīgu valsti, lai to noliktu kaut kādā kastē ar krustu augšā. Un kaut kur izsviest vai nodot (kādam. ‒ F. G.). Kamēr esmu (pie varas. ‒ F. G.), tas nekad nebūs. Tā ir mūsu zeme. Esam suverēni un neatkarīgi... Mums vēsturē jau bija pietiekami daudz šo pātagu, pastalu, nedienu".

 

Pateikts skaidri un nepārprotami. Manuprāt,  pelna ievērību arī tas, ko Lukšenko teica, atgādinot, ka šogad tika atzīmēta Baltkrievijas konstitūcijas 25. gadskārta. "Tas ir dokuments, kam ir svarīgāka loma mūsu valstiskuma nostiprināšanā,"  teica prezidents. Baltkrievu parlamentārisms, starp citu, starpā, atgādināja Lukašenko, sakņojas Polockas "večē" (tautas sapulcē), Lietuvas lielkņazistes un Rečpospoļitas (Polijas un Lietuvas kopvalsts) seimos. Zīmīgi!

 

Nē, viņš nav puika.

 

Un to viņš pierādīja 7. decembrī Sočos, piecarpus garas stundas apspriežoties ar Krievijs prezidentu Vladimiru Putinu, kurš iedomājies esam "vecākais brālis" (Krievijā dzīvo 146 miljoni, Baltkrievijā ‒ 10 miljoni).

 

Formāli apspriežu "maratons" ‒ premjēru līmenī 6. decembrī, prezidentu limenī ‒ 7.decembrī ‒ bija veltīts zināmai jubilejai: pirms 20 gadiem, 1999. gada. 8. decembrī (Jeļcina ēras norietā) tika noslēgts līgums ar mērķi – izveidot "Savienotu valsti" kopā ar Baltkrieviju: kopīgs parlaments, kopīgs prezidents. Šā gada  5. decembrī Aleksandrs Lukašenko skaidri un gaiši pateica: Baltkrievija nekad nebūs Krievijas sastāvdaļa.

 

Ierodoties Putina Soču rezidencē, Lukašenko jau pašā sākumā teica: "Attīstot mūsu līgumu, cilvēkiem un saimnieciskajiem subjektiem jānodrošina vienādi (!) dzīves un darba apstākļi. Viss. Vienādi apstākļi ‒ vairāk neko nevajag."

 

Vladimirs Putins saprata savu Minskas kollēgu. Viņš norija krupi. Apspriedei beidzoties, viņš teica: "Šis tas vairs vispār (!) nav aktuāls no tā,  kas bija paredzēts 1999. gada Savienības līgumā, šis tas vairs nav aktuāls šodien. Bet citi aspekti ieguvuši jaunu dinamiku ‒ dažādas jomās, dažādos darbības veidos: ekonomika, finances, humānitāra sfēra ,sports, kultūra, izglītība."

 

Polītiskas integrācijas aspekts izpalika. Jo Lukašenko nav puika.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA