EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Lielie un mazie noslēpumi
129515

Sallija Benfelde    01.08.2023

 

 

 

Hibrīdkaŗš, viltus ziņas, propagandas kampaņas – to, kas notiek publiskajā telpā, medijos var saukt dažādos vārdos, bet skaidrs ir tas, ka saglabāt skaidru un objektīvu skatījumu uz notiekošo nav vienkārši. Un nereti izskan pārmetumi par to, ka valsts kaut ko slēpj no iedzīvotājiem, aizmirstot, ka, piemēram, drošības jautājumi nav tie, kuŗus kādā valstī plaši apspriež un visos sīkumos izklāsta iedzīvotājiem. Manuprāt, tāds apzinātas vai neapzinātas maldināšanas piemērs par varas nodomiem slēpt informāciju, ir par privātās Prigožina armijas jeb vāgneriešu pārvietošanos Baltkrievijā, iespējamo provokāciju no viņu puses un to, vai Latvija kaut ko dara un ir gatava vajadzības gadījumā aizstāvēties.

 

Informācija par to, ka apmēram simt vāgneriešu dodas uz Suvalku koridoru, nav noslēpums, par to pietiekami plaši informē arī Latvijas mediji. Pirms stāstīt par šo kārtējo Krievijas un Baltkrievijas kampaņu, ir jāatgādina par to, kas ir t.s. Suvalku koridors. Tas atrodas starp Baltkrieviju un Krievijai piederošo Kaļiņingradas apgabalu un savieno Poliju ar visām trim Baltijas valstīm – citiem vārdiem sakot, tā ir nepilnus simt kilometrus gaŗa zemes strēle, Lietuvas – Polijas robeža, kuŗai abās pusēs ir nopietni bruņotas Krievijas un Baltkrievijas militārās vienības. Militārie eksperti ir vienisprātis, ka tā ir apdraudētākā vieta iespējamā militārā konflikta vai provokāciju gadījumos – ja Suvalku koridors tiek ieņemts, tad Baltijas valstis tiek burtiski “nogrieztas” nost no pārējās Eiropas. Tas, protams, apgrūtinātu NATO palīdzību Baltijas valstīm, ja tāda būtu vajadzīga. Uzreiz gan jāpiebilst, ka Suvalku koridoru apsargā arī NATO un gaisā patrulē NATO lidmašīnas, un šī informācija ir zināma katram, kuŗš to vēlas.

 

Pirms dažām dienām publiski izskanēja Polijas premjerministra Mateuša Moravecka paziņojums par to, ka Baltkrievijā izvietotie algotņi no Krievijas paramilitārā grupējuma „Vagner” ir devušies Suvalku koridora virzienā. Moraveckis pieļauj, ka vāgneriešu uzdevums būs īstenot provokācijas uz Polijas un Baltkrievijas robežas. Moraveckis arī piebilda, ka vāgnerieši, i, visticamāk, maskēsies par Baltkrievijas robežsargiem un palīdzēs nelegālajiem imigrantiem iekļūt Polijā, destabilizējot situāciju Polijā. Bet, iespējams, ka viņi arī mēģinās iefiltrēties Polijā, uzdodoties par nelegālajiem imigrantiem, tādējādi radot papildu riskus. Jāpiebilst, ka Polija jau reaģējusi, pastiprinot savu austrumu robežu , turklāt Polijā jau atrodas ASV karavīri NATO spēku sastāvā. Polija arī ir paziņojusi: ja vāgnerieši centīsies iekļūt nevis Polijas, bet Lietuvas territorijā, Polija aizstāvēs arī savus kaimiņus lietuviešus. 

 

Par Baltkrievijas diktatora Lukašenko sacīto, ka vāgnerieši esot dusmīgi un gribot doties „ekskursijā uz Poliju” jau rakstīju iepriekšējā komentārā. Tāpat jau rakstīju arī par to, ka tas nozīmē – ar Putina atbalstu Lukašenko gatavo provokācijas iespēju uz robežas. Abi diktatori acīmredzot plāno tēlot nevainīgos, kuri nekādi nav varējuši ietekmēt šīs privātās armijas algotņus. Protams, tie izklausās pēc muļķīgiem meliem – apgalvot, ka Baltkrievijā bruņots grupējums var darīt jebko, kas ienāk prātā. 

 

Ar vārdu sakot, provokācijas uz ES un NATO robežas ir iespējamas, acīmredzot nodoms ir pārbaudīt NATO, cik ātri un nopietni alianse spēs reaģēt. Publiski jau izskanējušas bažas par iespējamām provokācijām uz Latvijas robežas un pārmetumi no dažiem „žurnālistiem”, ka vara slēpjot to, vai esam gatavi atvairīt tādas provokācijas un ka Latvija vispār neko nedarot. Rīgā esošā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts intervijā Latvijas Televīzijai atzina, ka satraukumam pamata nav, bet jābūt īpaši modriem. „Labā ziņa ir, ka Polija spēj izsekot līdz pat 100 cilvēku lielu grupu kustībām. Tā ir laba ziņa. Otrs – Suvalku koridors ir Polijas-Lietuvas robeža, tātad nav tieši Latvijas tuvumā, bet tas liek būt papildu modriem,” sacīja Sārts. Savukārt Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Leonīds Kalniņš norādīja, ka nevajag glorificēt vāgneriešus. Viņš uzsvēra, ka Latvijas drošība tiek uzraudzīta un uzturēta 24 stundas diennaktī neatkarīgi no tā, kādi spēki parādās un darbojas blakus valsts robežām. NBS esot gatavi jebkādiem attīstības scenārijiem, tostarp potenciālām provokācijām vai diversijām uz valsts robežas. Uz izskanējušajām bažām par to, ka vāgnerieši var izdomāt doties uz Daugavpili, kur daļa iedzīvotāju ar sajūsmu viņus sagaidītu, Kalniņš atbildēja: “Mēs gadiem ilgi esam šo sistēmu izveidojuši, lai varētu nodrošināt ātru reaģēšanu jebkurā momentā, jebkurā ģeogrāfiskajā punktā ar minimālu laika limitu. Tāpēc pārvietot tagad vienības uz Daugavpili nav nepieciešams”. NBS komandieris arī piebilda, ka NBS kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas Latvijas-Baltkrievijas robežas tuvumā savu palīdzību valsts robežsardzei nav samazinājusi.

 

Protams, ne Putins, ne Lukašenko nerimsies, jo viņiem vissvarīgākais ir saglabāt savu varu, tādēļ arī Krievija apgalvo, ka Baltkrievijā jau ir tās kodolieroči, tādēļ ir mīnēta Zaporižjes AES un nepārtraukti tiek draudēts visiem. Putina un arī Lukašenko rīcību savā komentāra precīzi raksturo socioloģiskā dienesta “Ukrainas barometrs” directors Viktors Ņeboženko: “Putinam liekas, ka paplašinot militāri polītiskās spriedzes zonu, viņš palielina savas rīcības manevru iespēju. Jo sliktākā situācijā būs Krievijas armija Ukrainā, jo aktīvāk Putins paplašinās savu agresivitāti citos pasaules reģionos un dzīves jomās. Putinam, kā jau čekistam, kurš par katru cenu cenšas saglabāt savu varu, gribas ticēt, ka tādā veidā viņš veiksmīgi šantažē ASV, NATO un spiež piekrist pamieram uz Ukrainas rēķina. Tomēr Putins, Lukašenko un Progožins, izmantojot kodoldraudus pret Rietumiem, tikai pasliktina savu situāciju, nevis tādā veidā aptur kaŗu Ukrainā.”

 #SIF_MAF2023

 


 

Atpakaļ