EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Čikāgas piecīši Londonā
16645

   03.08.2011

„Es zinu, ka mēs vēlreiz satiksimies, tik jautājums ir, kad tas būs un kur...”Šos smeldzīgos vārdus no „Čikāgas piecīšu” leģendārās balādes „Mūsu mīlestība” varēja patiesi izjust turpat ikviens no grupas 50 gadu jubilejas tūres ietvaros notikušā Londonas koncerta apmeklētājiem, ar draugiem un ģimenēm nākot sveikt kā savas bērnības, tā arī jaunības un reizē arī Latvijas atmodas laika atmiņas. Ja toreiz piecīšu dziedātais repertuārs daudziem no klausītājiem bija smeldzīgs dzimtenes nebrīves dēļ, tad tagad – esot spiesti būt prom no mājām, kad nu ilgi gaidītā valsts brīvība ir atgūta.

Katrs uz koncertu nāca ar savām izjūtām, savām cerībām, bet kopīgu pārliecību, ka ir jāatnāk. Jāatnāk, lai parādītu savu pateicību par grupas sniegto muzikālo mantojumu: par sirdi plosošajiem vārdiem un humora dzirksti, kas atveldzē un uzjautrina. Piecīši to novērtēja, sniedzot koncertu ieturētu savās labākajās tradīcijās, sanākušos iepriecinot ar savām tituldziesmām par mīlestību – divu cilvēku starpā („Lai visa pasaule to redz”, „Mūsu mīlestība”, „Vakardienas vīns”)un to, ko ikviens izjūt pret savu dzimto zemi („Pazudušais dēls”, „Par mani, draudziņ, nebēdā”, „Latvijai”)–, par jautrajiem stāstiem iz dzīves („Šreienbušas pažarnieki”, „Man garšo alus”, „Made in Latvia”), un bērnu dziesmiņām, kuru izpildīšanai palīgos tika aicināti Londonas un Pīterborovas latviešu skoliņu bērni („Mazais Letiņš”, „Sarauj’ Latvija”, „Latvju bērniem”).  Neiztika arī bez jokiem un humora etīdēm, apliecinot piecīšu acīgumu un spēju pasmieties par latviešiem aktuālajām „nopietnajām” tēmām. Koncertā tika līdzi dziedāts, skaļi aplaudēts, pasmiets un notrausts pa kādai asariņai – šķiet vienaldzīgo nebija.

Pēc koncerta piecīši labprāt dalīja autogrāfus, sirnīgi aprunājās ar saviem dažādo paaudžu klausītājiem, kopīgi bildējās, saņēma ziedus un citas mīļas dāvaniņas un uzklausīja atmiņu stāstījumus un pateicības vārdus par viņu radītās mūzikas nozīmīgumu savu tautiešu dzīvēs. Koncerta publikas sajūsma un vēlme pateikt personīgu paldies aplecināja mūzikas speciālistes Daigas Mazvērsītes rakstīto koncerta programmiņā: „Čikāgas piecīši” „ir nākuši no tautas, un pie tautas atpakaļ nāk viņu mūzika, bagātinot atpūtas reizes un pārdomu brīžus, pieskandinot valsts  svētkus un lustīgas ballītes, padarot daudz krāsaināku latviešu populārās mūzikas paleti ar savu oriģinālo humoru, smeldzīgo liriku, trāpīgo ironiju un godīgu, līdz sirds dziļumiem izjustu un izsāpētu dzimtenes mīlestību.”

Terēze Bogdanova
Foto: Ronalds Dimants


 

Atpakaļ