EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Pie latviešiem Grācā
61170
Pēteris Vasks, Dzintra Geka un tulce Kristiāna Reingolde // Foto: Artis Kalniņš

Alda Mičule    13.10.2015

 

Emocionāli - tas bija pirmais vārds, kas atskanēja no skatītāju rindām pēc dokumentālās filmas „Dieva putniņi” noskatīšanās, daloties iespaidos ar filmas režisori Dzintru Geku un mūzikas autoru komponistu Pēteri Vasku. Abi Latvijas kultūras cilvēki bija mērojuši gaŗu ceļu, lai 3. oktobrī tiktos ar Grācas latviešu Kultūras biedrības ļaudīm un interesentiem no austriešu vidus. 

 

Tā bija interesanta saruna ar skatītājiem abās valodās. Režisore pastāstīja par filmas tapšanas ideju un gaitu, par to, kas notiek pirms un pēc kadra, par daudzajiem uzņemšanas procesā sastaptajiem cilvēkiem. Filmas tematika daudzējādā ziņā sasaucas ar šodienu - gan Latvijas iedzīvotāju it kā labprātīgu izceļošanu, gan ar bēgļu jautājumu vispār, gan to, cik būtiska tautai kopumā un katrai personībai atsevišķi ir vēsturiskās atmiņas un savas identitātes saglabāšana. 

 

Tikšanās ar ciemiņiem turpinājās biedrības telpās, kur omulīgās sarunās iepazinām gan Dzintru Geku, gan Pēteri Vaski kā draudzīgus, sirsnīgus cilvēkus un saistošus sarunu biedrus. 

 

Paldies viņiem par mums sniegto spēka un iedvesmas malku no Latvijas un pasaules!


UZZIŅAI.

 

Grācas Latviešu kultūras biedrība dibināta 2014. gada janvārī, bet pats iesākums  meklējams  Valodas referenduma dienā - 2012. gada 18. februārī. Todien Inese Ābele,  Grācā dzīvojoša latviete, kopā ar Arti Kalniņu ( tag. biedrības priekšsēdi) izveidoja  pirmao Latvijas vēlēšanu iecirkni Grācā. Par to drīz vien uzzināja Latvijas pilsoņi, kuŗi dzīvoja Grācā un tās apkārtnē.  Kopumā referendumā nobalsoja 99 latvieši. No vēlētājiem izskanēja vēlme  sanākt kopā arī citkārt. Aprīlī tautieši, skaitā 32, tikās „groziņu” vakarā mājās pie Vitas Amtmann, latvietes, kuŗa dzīvo 48 km no Grācas. Vakara nobeigumā Artis Kalniņš tika vienbalsīgi izraudzīts par Latviešu apvienības vadītāju. 2013. gadā nodibināta latviešu bērnu skoliņa "Auseklītis", ko vada Baiba Vilciņa.

 

Tā kā tika apzināti arvien vairāk latviešu, radās doma par oficiālu biedrības izveidi. Pirmajā pilnsapulcē biedrībā iestājās 29 biedri.Tika izveidota valde piecu cilvēku sastāvā. 

 

Gandrīz  reizi mēnesī notiek biedrības sarīkojumi - ciemojušies gan  mākslinieki no Latvijas, gan Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks, Latvijas vēstniecības Austrijā  darbinieki  un vēstnieks Edgars Skuja, kuŗam ir   piešķirta  GLKB goda biedra apliecība. Drīz jau būs arī gads, kopš GLKB ir  ELA biedru rindās. Šobrīd biedrībā  ir 52 biedri.  Valdē vēl darbojas Agita Arilkēviča, Aiva Kalniņa, Astrīda Zasa, Baiba Vilciņa un Skaidrīte Ābiķe. Paredzēts, ka sāks darboties arī biedrības jaunizveidotais koris,  ko vadīs Ilze Kroja.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA