EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Aktīvie Vācijas latvieši
62758

Nīls Ebdens    15.12.2015

 

Aizvadītās nedēļas Vācijas latviešiem ir bijušas notikumiem bagātas. Ne tikai ir nosvinēts rekordliels skaits Latvijas valsts svētku dažādās Vācijas pilsētās, bet ir nodibinātas arī trīs jaunas vietēja rakstura latviešu biedrības.

 

15. novembrī Frankfurtē tika atjaunota valsts svētku svinēšanas tradicija, kas tur bija izsīkusi pēdējās dekādēs. “Emmaus” draudzes telpās pulcējās  120 personas, kuŗas vienkāršā un neformālā gaisotnē baudīja Marka Opeskina vadītā sieviešu kora Silava dziesmas, kā arī Frankfurtes latviešu skoliņas Zīļuks sagatavotos priekšnesumus. Koncertkokles virtuoze Laima Špānheimera klātseošos iepriecināja ar viņas smalkjūtīgo spēli.

 

Štutgartes latvieši svinēja valsts svētkus 21. novembrī. Kā ierasts, vietējie latviešu profesionālie mūziķi - prof. Andŗa Dārziņa (alts), Jānis Lielbārdis (alts), Valdis Bizuns (tromp.) u. c. - skatītājiem sniedza sirsnīgu un daudzpusīgu koncertu. Deju kopa Trejdeksnītis gan atsevišķi, gan kopā ar skoliņas bērniem parādīja savu māku. 150 klausītājus uzrunāja Latvijas vēstniecības Vācijā padomniece Guna Japiņa un Latviešu Kopības Vācijā (LKV) valdes priekšsēdis Nīls Ebdens. Nākamajā dienā pie Štutgartes latviešiem viesojās kultūras ministre Dace Melbārde, kuŗa sestdien vēl bija tautiešus Freiburgā pagodinājusi ar savu klātbūtni svētkos latviešu namā Bērzaine.

 

Valsts svētkus atzīmēja arī Minsterē, Hamburgā, Vilihā (Willich), Berlīnē un Brēmenē. LKV šogad finaciāli varēja atbalstīt Štutgartes un Frankfurtes svinības.

 

“Lielā aizbraukšana”, kā to 2010. gadā nodēvēja Latvijas televīzijas kanāls TV3, turpinās, un Vācijā ierodas arvien vairāk latviešu. Vietējo kopienu aktīvitātes bieži vien līdzinās Vācijas latviešu darbībai bēgļu nometnēs tūlīt pēc kaŗa: dibinās skoliņas, koŗi, deju kopas u. c. Tā novembrī jaunie latviešu aktīvisti nodibināja gan Minchenē, gan Štutgartē vietējās latviešu biedrības. Savukārt 5. decembrī uz Frankfurtes biedrības dibināšanas sapulci pankūku restorānā Baltique bija atnākuši vietējie aktīvisti. Savu svētību jaunajai biedrībai deva archibīskaps emeritus Elmārs Ernsts Rozītis, kurš turpina būt aktīvs Vācijas vidienē un ar savu klātbūtni arī bija kuplinājis abus iepriekš aprakstītos valsts svētku sarīkojumus.

 

Minchenes biedrību vadīs Laila Dambekalna, Štutgartes – Laura Putāne, bet Frankfurtes – Mārīte Kļaviņa. Jaunums ir arī Frankfurtē dibinātā deju kopa Ilzes Timbares vadībā, ko apmāca Štutgartes Trejdeksnīša vadītāja L. Putāne. Kopa ir uzsākusi rēgulārus mēģinājumus un gatavojas 2016. gada Frankfurtes pilsētas starptautiskajai kultūras parādei, kā arī citiem sarīkojumiem.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA