EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Žaņa Katlapa balva šogad – Harijam Gulbim un Alvim Hermanim
49485
Alvis Hermanis un Harijs Gulbis

Arnis Šablovskis    17.11.2014

 

Jau otro gadu Tukuma novada Tumes pagastā, leģendārā aktieŗa un režisora Žaņa Katlapa dzimtajā pusē, tiek piešķirta viņa vārdā nosauktā balva „Par nacionālo vērtību apliecinājumu Latvijas teātŗa vidē”.

 

Šogad balvai ir simbolisks raksturs. Ar abām personībām, kas tās saņems, – Hariju Gulbi un Alvi Hermani - balvas darba grupa iezīmē divas būtiskas misijas. Harija Gulbja personā tiek cildinātas  humānās vērtības, ko drāmatiķis savās lugās spējis apliecināt Latvijas okupācijas apstākļos, būdams viens no visvairāk iestudētajiem drāmatiķiem Latvijas Nacionālajā (toreiz Drāmas) teātrī. 

 

Harijs Gulbis arī ir cieši saistīts ar Tumi un Tukumu – Tumē  pag. gs. 30. gadu beigās viņš  pabeidzis  pamatskolu, vēlāk Tukumā – vidusskolu. Arī saistībā ar H. Gulbja  daiļradi var teikt, ka teātris Latvijā padomju cietuma apstākļos bijis „baznīcas vietā”. Tas bija teātris, kas cilvēkiem dāvāja katarsi, refleksiju par nepārejošām vērtībām, arī teātris, kas toreiz attīstīja tik specifisko zemtekstu valodu – spēju slēptā formā protestēt, vēstīt patiesību par tā laika sabiedrības degradāciju un aprobežotību. Šeit Harija Gulbja devums ir patiešām īpašs. Arī mūsu laiku vērtību nobīdes liek pārdomāt – vai Harija Gulbja iestāšanās par pamatvērtībām gan nebūtu aktuāla arī mūsdienu Latvijā? Žaņa Katlapa balva Harijam Gulbim „Par humāno vērtību apliecinājumu drāmaturģijā”. Šā gada oktobrī Harijs Gulbis nosvinēja  88. dzimšanas dienu.   

 

Atziņu, ka režisors Alvis Hermanis ar savu teātri, ar savu īpašo režijas metodi un arī ar saviem sasniegumiem ir absolūti unikāls Latvijas šī brīža kultūras un teātra vidē, jau ir ābeces patiesība. Tas, kas bija izjūtams balvas piešķiršanas darba grupā, ir viņa absolūti godīgie patiesības meklējumi. Gan uz skatuves, radot pavisam īpašus mākslas darbus, gan arī dzīvē, –skaidri un nepārprotami apliecinot  savu attieksmi pret nācijai būtiskiem jautājumiem ļoti plašā auditorijā. Šķiet, A. Hermanis vislabākajā nozīmē cenšas ar mums visiem, Latvijas Republikas pilsoņiem, iestudēt lugu, kuŗa Latvijā pārāk ilgi nav tikusi uzvesta, – „Latvijas valsts, kas sev uzdod visdziļākos jautājumus par savu pamatidentitāti, jēgu un nozīmi”. Pēc viņa  sarunas ar sabiedrību šķiet, ka vismaz daļa šīs sabiedrības atradīs to, ko līdz šim mūsu valstij īsti nav izdevies atrast, – „valsts ideoloģiju” šī vārda vislabākajā un modernākajā nozīmē. 

 

Skaidrs vērtību apliecinājums nebūt nav  ierasta parādība ne Latvijas, ne vēl jo mazāk  šī brīža pasaules mākslas un kultūras vidē. Un prieks par to, ka gandrīz vienmēr  A. Hermaņa vēstījums vismaz daļā sabiedrības kā pasaulē, tā Latvijā ir bijis nolasāms, saprasts un novērtēts. Tukumnieki ir īpaši pateicīgi režisoram par izrādi „Ziedonis un Visums”, kas viņu novadnieka Imanta Ziedoņa garīgajam vēstījumam dāvāja jaunu elpu,  jaunu aktuālizācijas vilni. Pēdējā laika Alvja Hermaņa un gandrīz visu viņa teātŗa aktieŗu stāja šī brīža starptautiskajā kontekstā izraisa cieņu un motīvē  daudzus pārdomāt patiesā patriotisma jēgu. Žaņa Katlapa balvas formulējums Alvim Hermanim – “Par pilsonisku stāju, kas iedvesmo. Mākslā un dzīvē”. Alvja Hermaņa padarītais un sacītais iedvesmo gan mākslā, gan sabiedrības dzīvē. Abās viņš latiņu  ir pacēlis ļoti augstu. Ar balvu tās piešķīrēji vēlas starptautiski atzītajam pasaules līmeņa režisoram pateikt savu PALDIES! arī par viņa ieguldījumu humanitārajās vērtībās laikā, kad cilvēka cieņa un dzīvība pasaulē ir tik pazemota.  Turklāt tas ir arī vēstījums māksliniekam, ka Latvijas vidienē, provincē, viņš ar savu vēstījumu  ir ticis patiesi sadzirdēts un saprasts. 

 


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA