EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Top vērienīga trimdas mākslas kolekcija
21703

   29.02.2012

Biedrības „Pasaules latviešu mākslas savienība” (PLMS) rīkotā izstāde „Mākslinieks trimdā – latviešu bēgļu māksla 1944-1950” savu ceļu pa ASV latviešu centriem uzsāka „Klinlkāva galerijā” Garezerā. Izstādi varēja aplūkot arī Latvijas vēstniecības ASV telpās Vašingtonā, tā beidzās Pasaules lietuviešu centrā Čikāgā. Starplaikā Latvijā darbību uzsācis nodibinājums „Pasaules latviešu mākslas centrs” (PLMC), kuŗa mērķis ir sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldību izveidot trimdas mākslas krātuvi un muzeju. PLMC valdes locekle Lelde Kalmīte stāsta: ”Daudziem mūzejiem Latvijā ir ziedoti trimdas mākslas darbi, lielākā daļa glabājās muzeju archīvos un reti tiek izstādīti. Toties PLMC dos publikai pastāvīgu iespēju izpētīt latviešu mākslu, kas Cēsīs saplūdīs no visas pasaules.”

Atsaucība ir bijusi pat lielāka, nekā gaidīts. No Austrālijas Cēsis sasniegušas vairākas mākslinieces Lidijas Dombrovskas Larsenas dāvinātās eļļas gleznas. Savukārt no ASV saņemti 54 tautiešu dāvinātie mākslas darbi, kas papildinās pašreizējo kolekciju, kuŗā ietilpa 106 darbi un bija pārstāvēti 98 mākslinieki. Tā apceļoja Latvijas novadu mūzejus, un jau 2011. gada janvārī tika novietota Cēsu vēstures mūzeja archīva ēkā. PLMC kolekcijai tika iekārtotas divas telpas ar jauniem plauktiem, drošības sistēmu, temperatūras kontroli, utt. ASV latviešu dibinātā un Illinojas pavalstī reģistrētā bezpeļņas organizācija PLMS sedz izdevumus par telpu izveidi un ik mēnesi samaksā komūnālos izdevumus. Pēc pašvaldības ziņām šinīs telpās jau tagad ir iespējams novietot 1000-2000 mākslas darbus.

No jaunākajiem saņemtajiem darbiem jāizceļ ziedoto Niklāva Strunkes eļļas gleznu “Pie jūras loga”, Ēvalda Dajevska guaša glezna, 38 Viestarta Aistara akvareļi, un Veronikas Janelsiņas eļļas glezna. Kolekciju bagātinās arī Leldes Ores-Vinteres, Ojāra Šteinera, Silvijas Šteineres-Jēgenas, Vitauta Sīmaņa, Ilgas Rekes, Jāņa Stroda, Ilzes Arājas, Augusta Annusa, Ulža Āboliņa, Arvīda Soduma, Jāņa Kalmītes un citu mākslinieku darbi.

Pazīstamā fotografe Helena Hofmane ziedojusi sava tēva Aleksandra Ņukša četrus darbus no Vācijas laika, savukārt Maija Meirāne ziedojusi pāragri mirušā Jūlija Jēgera darbu. Lai gūtu kopskatu par mākslas attīstību emigrācijā jāsaglabā arī darbi, kuŗus radījuši mazāk pazīstami mākslinieki, kā, piemēram, Leo Stepe. Šo rindu autoram patīkams pārsteigums bija Vircburgā dzīvojošās Vācijas latvietes Maijas Rožkalnes ziedotā Osvalda Rožkalna glezna. Mākslinieks plašākai publikai nav zināms, lai gan glezniecību apguvis pie prof. J. Tilberga, darbojies mākslinieku apvienībā „Zaļā vārna”, bet Vācijā strādājis par scēnografu Vircburgas teātrī. PLMC valdes loceklis Juris Ubāns un Māra Ubāns ziedojuši Jāņa Gaiļa darbu „Lauztie koki” un savulaik Mineapolē dzīvojušās mākslinieces Austras Ogules darbus. Dairas Skriblis ģimene ziedojusi Viestarta Aistara zīmētu Volfganga Dārziņa portretu un Jāņa Kalmītes eļļas gleznu „Lorupes grava”. PLMC vēl cer kolekciju papildināt ar Tones, Liberta, Tīdemaņa, Milta, Staprāna, Zustera u. c. Amerikā, Eiropā un Austrālijā ievērību guvušu mākslinieku darbiem.

Līdzekļi savukārt ir nepieciešami, lai uzsāktu remontdarbus ieplānotajām centra divām izstāžu zālēm un glabātavām izraudzītajās telpās Cēsu vecpilsētā. Telpu atjaunošanu organizācija ļoti cer uzsākt jau šoruden. Palīdzēsim visi kopā izveidot vietu, kam ārpus Latvijas dzīvojoši mākslinieki un kolekcionāri varēs ziedot mākslas darbus, kuŗu nākotne tādējādi būs nodrošināta un kļūs par nenodalāmu latviešu mākslas vēstures daļu. Paldies atbalstītājiem un ziedotājiem!

Dainis Mjartāns
Nodibinājuma „Pasaules latviešu mākslas centrs” valdes loceklis

Foto: Trimdas ceļojošās mākslas izstāde Mineapolē, ASV


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA