EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Solidāritāte ar ukraiņu tautu krāsu tēlos
132047
1. Tukuma mākslas studijas “Krāsmutes” mākslinieces ar saviem darbiem, veltītiem ukrainietēm, 2022. gada Lieldienās pie Tukuma luterāņu baznīcas pirms Ukrainai veltītā solidāritātes pasākuma // Mārča Zeiferta foto

Arnis Šablovskis    09.05.2024

 

 

 

Kad 2022. gada 24. februārī sākās pilna mēroga kaŗš Ukrainā, ikviens Austrumeiropā, un Baltijā jo īpaši, savā zemapziņā uzreiz apsvēra domu – ko gan es varu darīt, lai šo briesmīgo ļaunumu apturētu? Tā bija un ir tik dabiska un reizē arī tik instinktīva reakcija, kas katrā no mums gluži gēnu līmenī pamodināja pašu dziļāko atmiņu par ļaunumu, kas mūsu tautai pēdējos simt gados nodarīts. Par Krievijas un PSRS noziegumiem pret latviešiem un tātad – arī pret katru no mums. Uzreiz bija skaidrs – tas pats agresors, tajā pašā veidā savus noziegumus turpina! Tas pilnīgi noteikti ir arī mūsu kaŗš, jo atkal notiek uzbrukums mūsu pamatvērtībām un tiesībām veidot savu dzīvi tā, kā to vēlamies, tiesībām stiprināt savas tautas un valsts pamatus. Pat ja šī cīņa notiek citā territorijā, tas ir uzbrukums arī mums. Tādēļ arī ir Baltijas valstu tik dziļas sapratnes pilnā palīdzība Ukrainai ikvienā jomā, kurā vien varam. 

 

Šāda solidārā izpausme daudz labāk kā līdz šim mums arī ir ļāvusi saprast, noformulēt savas pamatvērtības. Arī to, cik daudz un vai esam gatavi ieguldīt sevi un savus personiskos resursus savā valstī – tās pamatvērtībās, aizsardzībā un attīstībā. Un - jā, arī novērtēt sasniegto! 

 

Te stāsts par kādu neparastu, bet ļoti auglīgu Latvijas sieviešu solidāritātes atbalstu Ukrainai tās lielo pārbaudījumu laikā. 

 

Mākslinieces Ingemāras Treijas izveidotā Tukuma mākslas studija “Krāsmutes” jau no 2005.gada pulcē vietējās sievietes apgūt glezniecību. Sākoties kaŗam, grupas gleznotājas Ingemāra Treija, Ilze Cērpiņa, Ivonna Bredovska, Mārīte Saulīte, Viola Zaltāne, Zane Siliņa, Gunta Pelīte, Liene Ratniece, Marita Andruse, Linda Brence un Marika Vītola nolēma gleznot, lai ar saviem mākslas darbiem paustu solidāritāti ar Ukrainas sievietēm, savos darbos simboliski attēlojot Ukrainas sieviešu skaistumu un spēku.

 

Grupas darbi vairākkārt tika izstādīti Tukumā, pasākumos Ukrainas atbalstam, un tā tos ieraudzīja un arī augsti novērtēja tā brīža Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko. Kad Ļvivā šo gleznu fotografijas apskatīja vietējā foto mūzeja direktors Romāns Meteļskis, viņa reakcija bija: “Es vēlos šo gleznu izstādi Ļvivā!” Tikmēr Tukuma mākslinieces jau bija uzgleznojušas arī izstādes otro daļu “Latvijas sieviešu spēku un skaistumu”. Studijas “Krāsmutes” 20 mākslas darbi nu ir pabijuši ne vien Ļvivā, bet arī Kolomijā, Rivnā un daudzās Rivnas apgabala bibliotēkās. Ceļojošās izstādes “Latvietes. Ukrainietes. Mīlestība. Miers” ieceri atbalstījis arī Latvijas Goda konsuls Ļvivā Volodimirs Harsula. Vairāku gleznu reprodukcijas pastkaršu formātā interesenti izstādēs var iegādāties par ziedojumu Ukrainas armijai. 

 

Ingemāra Treija. Darbi, kas tapuši 2022.gada ziemā un turpina arvien vēl tapt studijā „Krāsmutes”, ir mūsu mākslas valodā pateiktais par sievieti, kuŗa iemesta nežēlīgā kara notikumu virpulī. Gleznas runā par sievietes spēku un izturību, par mīlestību, kas nāk mums līdzi, kas vieno ukraiņus, latviešus un visus mieru uzturošos spēkus.

 

Ivonna Bredovska. Kāpēc gleznoju ukraiņu sievieti? Kad paziņoja par kaŗu Ukrainā, iedomājos, kā būtu, ja tas notiktu ar mūsu zemi Latviju. Mīlestība un dzīve ir nešķirami jēdzieni. Sievietei ir jābūt stiprai pastāvēt par visu to, ko mīli - savu zemi, tautu, ģimeni. Garīgi jābūt nelokāmai un pārliecinātai. Ar savu dvēseles gaismu, skaistumu jābūt iedvesmojošai. Māksla jau ir tas ceļš, lai mēs atcerētos, ka esam saistīti ar dievišķo. Tas ir dzīvības brīnums un arī trauslums. Nāve, dzīvība un mīlestība ir neatdalāmā trīsvienība. Sievietei jāspēj palīdzēt nosargāt dzīvību un mīlestību uz zemes.

 

Bet Tukuma mākslinieces no studijas ‘Krāsmutes’ savu solidāritātes misiju Ukrainā joprojām turpina. 9.maijā Ļvivas fotomuzejā tiks atklāta atkal jauna izstāde, kas arī uzsāks savu ceļu pa Ukrainas pilsētām. Jaunajos mākslas darbos tik saprotami parādās arī kaŗavīru un attiecību tēma. Ir pārāk daudz ciešanu, ir pārāk liela samaksa, ko Ukraina maksā par civilizētās Eiropas, pasaules un Latvijas nākotnes iespējamību. Kritušie dzīvesbiedri, bērni bez tēviem… Kaŗa tik nežēlīgā reālitāte nu arvien vairāk Ukrainā ir klātesoša. Neapšaubāmi tie ir krievu fašistu noziegumi. Taču Eiropas bagātās valstis un ASV, kavējot savu apsolīto palīdzību, tik nevajadzīgi novilcinot laiku, kas nepieciešams konstruktīvai rīcībai tūlīt, bieži vien bezsatura polītiskajās diskusijāsm, arī nu kļūst netieši līdzvainīgas šī gadsimta lielākajos noziegumos pret cilvēci. Šis ir tik liels ugusngrēks, ka to apturēt mēs varam tikai visi kopā… Jūs – kas varat sūtīt tankus, lidmašīnās, lielgabalus – sūtiet tūlīt! Tikmēr tukumnieces sūta savas gleznas, un publikas reakcija Ukrainā apliecina – arī tas viņiem ir ļoti nozīmīgi. Ukraiņiem ceļā uz uzvaru nu noder visi iespējamie solidāritātes veidi. Un arī jūs savā ciemā, pilsētā un ģimenē noteikti varat kaut ko izdomāt, lai Ukrainu atbalstītu tās ceļā uz uzvaru! Katra, pat vismazākā atbalsta nozīme šajā kaŗā ir ļoti liela. Ja tas nav tiešs ziedojums, brīvprātīgā darbs, tad kaut vai iedziļināšanās notikumu attīstībā un objektīvas informācijas izplatīšana arī ir liels atbalsts. Tas vairs noteikti nav kaŗš kaut kur tur… Tas visādā ziņā ir karŗ0š arī pie jūsu/mūsu nama durvīm, un neatkarīgi no tā vai mēs dzīvajam Vācijā, Beļģijā, Lielbritanijā, ASV vai Latvijā. Kamēr tas nebeigsies ar agresora pilnīgu sakāvi, mēs pilnīgi noteikti nevaram droši plānot ne savu, ne arī savu tuvinieku nākotni. Ir jāpiedalās, ir jāatrod veids, kā veicināt taisnības augšāmcelšanos!… Tukuma mākslinieces atrada savējo, un jūs jau arī to varat!


 

Atpakaļ