EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Pirmo reizi dienasgaismu ieraudzīs grafikas kolekcija, kas skatītāju gaidījusi vairāk kā 70 gadus
131477

   07.03.2024

 

 

7. martā mūzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” atklās izstādi “Pārsteidzošais folio. Jaņa Šternberga grafikas darbnīca Fišbahas bēgļu nometnē Vācijā, 1946-1949”. Izstādē skatītāju Latvijā pirmo reizi satiek darbi, ko pēckara Vācijā veidojuši talantīgi, tolaik jauni latviešu mākslinieki, tostarp Viestarts Aistars, Arturs Damroze, Ojārs Šteiners un Gastons Ērglis. Izstāde būs skatāma mūzeja izstāžu zālē Berga bazārā – Rīgā, Dzirnavu ielā 84/2. Ieeja izstādē brīva.


Izstādes uzmanības centrā ir neparasts gadījums – 1949. gadā sastādīta, tomēr nekad neizdota grafikas darbu kolekcija, kas savu skatītāju gaidījusi 74 gadus. 

 

1949. gada vasarā no kara sagrautās Eiropas uz ASV izceļoja grafiķis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Janis Šternbergs. Pirmos pēckara gadus viņš bija pavadījis Fišbahas bēgļu nometnē Vācijā. Tur viņš izveidoja un vadīja grafikas darbnīcu, kurā par spīti galējam trūkumam vairāk kā ducis audzēkņu apguva kaligrāfiju, dažādas iespiedtehnikas, grāmatu grafisko iekārtojumu un iesiešanu, plakātu veidošanu un citas zinības.

 

Audzēkņu darbu kolekciju bija plānots publicēt, bet tas nenotika; vērtīgo darbu mape – folio – palika Jaņa Šternberga bagāžā. Mapē iekļauti darbi novilkuma tehnikā: kokgrebumi, linogriezumi, litogrāfijas, dobspiedumi cinkā sausās adatas un asējuma (oforta) iespiedtehnikā. Mapē ir vairāk kā 200 darbu un tie izkārtoti uz 70 vatmaņa papīra lapām. Skolotāja rūpīgi sakārtotā un ilgus gadus glabātā audzēkņu oriģināldarbu kolekcija tagad iekļauta mūzeja “Latvieši pasaulē” krājumā. 

 

 <--- Jaņa Šternberga grafikas darbnīcas audzēkņu darbu mape. Mūzejs “Latvieši pasaulē”, Sarmas Muižnieces Liepiņas dāvinājums

 

Izstādē šis folio – sava veida aizraujoša grāmata vienā eksemplārā – pirmo reizi ierauga dienas gaismu. Grafikās paviz ainas no nesen atstātās Latvijas, bet visvairāk darbu tematika atspoguļo piedzīvoto kara laiku, Fišbahas bēgļu nometnes vidi un personas, arī apkārtnes dabu. Izstādītie oriģināldarbi un tos papildinošie priekšmeti uzskatāmi liecina par kara skartās paaudzes spēju pielāgoties dramatisko pārmaiņu apstākļos un centieniem uzturēt savu kultūras identitāti par spīti visam. 

 

Izstādes ietvaros 14. martā plkst. 18.00 notiks dr. art. Jāņa Kalnača publiska lekcija "Janis Šternbergs un Fišbahas grafikas mākslas studija".

 

Izstādes veidotāji

Mūzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē”

Kuratore: Sarma Muižniece Liepiņa

Konsultācijas: Jānis Kalnačs, Valdis Villerušs

Dizains un multimediji: Džeremijs Smīdss (Jeremy Smedes)

Iekārtojums: Uldis Dimiševskis

 

Atbalstītāji: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Amerikas Latviešu mākslinieku apvienība. 


 

Atpakaļ