EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
PBLA aicina nepieļaut divvalodību Latvijas augstskolās
26572

   20.09.2012

Pasaules brīvo latviešu apvienība (PBLA) un tās valdes priekšsēdis Jānis Kukainis nosūtījis vēstuli pārresoru koordinācijas centram par topošo Nacionālās attīstības plānu 2014-2020.

PBLA un tās valdes priekšsēdis Jānis Kukainis šajā vēstulē izsaka gandarījumu par šāda visaptveŗoša plāna izveidi, kuŗā ietverta vīzija par to, kurp attīstīties mūsu valstij nākamajos astoņos gados.

Starp citu šai vēstulē rakstīts: „Nepilni 65 tūkstoši Dieva doto kvadrātkilometru pie Baltijas jūras ir vienīgā vieta, kur latviešu tautai ir pietiekama kritiskā masa saglabāt un izkopt latviešu valodu un kultūru. Ja mēs šeit nenoturēsimies, mūsu tautas vairs nebūs. Šeit, pie Baltijas jūras, ir mūsu tautas Alamo. Tāpēc aicinām dokumenta autorus Latvijas valsts galveno pastāvēšanas mērķi Nacionālajā attīstības plānā skaidri un nepārprotami definēt pašā dokumenta sākumā, nevis „ieslēpt” 31. lappusē kā 191. rīcības virzienu ("Latvija ir vienīgā vieta pasaulē, kur var pilnvērtīgi pastāvēt un attīstīties latviešu nācija, valoda un kultūra. Valoda un kultūra reizē ir arī Latvijas sabiedrību vienotājs pamats, tāpēc sabiedrības, kā arī valsts mērķis un pienākums ir kopt valodu un gādāt par nacionālās identitātes, pilsoniskās sabiedrības un sabiedrības integrācijas vērtībām ilgtermiņā").

Dokumenta „Ekonomiskā izrāviena vadmotīvs: Latvija 2020. gadā – zaļākā valsts pasaulē” sadaļā „Izglītība” teikts: "Mācību process un priekšmetu pasniegšana skolās tiek nodrošināta vairākās valodās, kas, jau sākot ar pirmajām skolas gaitām, gatavo jauniešus par konkurētspējīgiem starptautiskā darba tirgus spēlētājiem." Par augstskolām runājot, šajā dokumentā teikts: "Studiju programmas tiek nodrošinātas dažādās valodās, un augstākā izglītība ir kļuvusi par plaši pieprasītu Latvijas eksporta preci, sevišķi Austrumu reģionā un bijušajās NVS valstīs." Ja dokumenta autoriem ir vēlme noteikt citu valodu lietojumu Latvijas augstskolās, tad vajadzētu paredzēt, ka runa ir tikai par Eiropas Savienības valstu oficiālajām valodām, pretējā gadījumā ar šo dokumentu de facto tiktu legalizēta divvalodība Latvijas izglītības sistēmā un Latvijas valstī kopumā.

PBLA aicina Latvijas valdību un pārresoru koordinācijas centru nepieļaut nekādu maskētu mēģinājumu nostiprināt krievu valodu par otru valodu mūsu valstī un tās izglītības sistēmā, ieskaitot Latvijas augstskolas.

PBLA ir arī ieskatā, ka demogrāfijas veicināšanas jautājumi jaunveidojamā NAP dokumentā (rīcības virziens „Stabili pamati tautas ataudzei”, lpp. 221 – 246) jāizvirza par pašiem svarīgākajiem, proti, šobrīd nerodas pārliecība, ka dokumentā iecerētā kompleksā sistēma atbalsta sniegšanai ģimenēm būs pietiekama Latvijas demogrāfiskā stāvokļa krasai uzlabošanai.

Aicinām arī dokumentā iekļaut rīcības virzienu par mūsu valsts aizsardzību, paredzot, ka 2020. gadā mūsu valsts izdevumi aizsardzības budžetam sasniegs iecerētos 2% no IKP.


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA