EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Koklētāja Laima Jansone uzstāsies Kopenhāgenā un Minsterē
18492

   19.10.2011

Laima Jansone kopā ar 30 citiem māksliniekiem 750 pieteikumu konkurencē izvēlēta koncertiem Pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX, kas  notiks Kopenhāgenā no 26. oktobra līdz 30.oktobrim.

WOMEX atšķirībā no citiem gadatirgiem savas koncertu programmas atlasi uztic profesionālai žūrijai – dalību tajā nav iespējams „nopirkt” ne par kādu naudu, vien izcīnīt ar savām mākslinieciskajām idejām un kvalitātēm.

Latvijas mūziķis uz WOMEX skatuves kāps pirmo reizi, kopš Latvija  ar nacionālo stendu piedalās šajā pasaulē lielākajā tradicionālās, post-folkloras, pasaules mūzikas un džeza gadatirgū.

Etnomuzikoloģe Gita Lancere par Laimu Jansoni saka: „Laimas mūzikā tradicionālais iegūst mūsdienu dimensiju - tā ir 21. gadsimta cilvēka domāšana un izjūta, kas sakņota dziļā un spēcīgā tradīcijā.”

Laima Jansone ir viena no talantīgākajām un virtuozākajām latviešu mūziķēm, kas spēlē tradicionālo, t.s. etnogrāfisko kokli (no modernizētā instrumenta atšķiras ar salīdzinoši nelielo stīgu skaitu – 11 un vienkāršo konstrukciju). Laima ir diplomēta etnomuzikoloģe (absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmiju), papildinājusi savas spēles prasmes Somijā Sibeliusa Mūzikas akadēmijā un pie vairākiem somu mūziķiem, aizrāvusies arī ar elektriskās kokles iespējām. Laima pārvalda dažādas spēles tehnikas, plašu tradicionālo repertuāru, bet viņas pašas spēlē liela nozīme ir improvizācijai, kur mūzika top tieši atskaņošanas brīdī. Tā ieskaņots Laimas pirmais solo albums (CD un DVD) „Sidrabs”, kas tapis sadarbībā ar video mākslinieku Olafu Okonovu.”

Tas, ka Laima Jansone savu kokli ieskandinās uz WOMEX skatuves Kopenhāgenas Forumā, pirmkārt, protams, ir izcils panākums viņas personiskajā mūziķes karjerā. Tomēr tā nenoliedzami ir arī līdz šim nebijusi iespēja Latvijas stendā strādājošajiem to, ka Laima nokļuvusi WOMEX uzmanības epicentrā, izmantot arī citu mūsu mūziķu un mūzikas industrijas popularizēšanai. Šogad uz WOMEX dosies un Latvijas stendā strādās arī pārstāvji no grupas „Auļi”, Kultūras un mākslas menedžmenta centra „Lauska”, Latvijas Radio 3 “Klasika”, Pasaules mūzikas festivāla „Porta”, Kultūrizglītības un Nemateriālā Mantojuma Centra, kā arī Latvijas Mūzikas Informācijas Centra.

WOMEX – pasaulē lielākajā tradicionālās, folkmūzikas un tā dēvētās pasaules mūzikas (world-music) – gadatirgū pagājušajā gadā piedalījās 2440 delegātu no 94 pasaules valstīm, tai skaitā 670 kompānijas un 54 valsts. Notika vairāk nekā 30 konferenču sesijas un meistarklases, pussimts prezentācijas koncertu.

Latvijas Mūzikas informācijas centrs šogad sagatavojis jau sesto CD „Native Music/ Traditional/ Folk/ World-music/LATVIA”, kura koncepcijas autore ir etnomuzikoloģe Gita Lancere, un kurā šogad iekļauti „Iļģu”, „Auļu”, „Ilžas”, „Vīteru”, „Folkvakara”, „Vētras saišu”, „Krampja” un, protams, Laimas Jansones ieraksti.

Latvijas nacionālos stendus lielākajās mūzikas industrijas izstādēs un gadatirgos - MIDEM, WOMEX un Frankfurtes Mūzikas mesē  – Latvijas Mūzikas informācijas centrs iekārto ar Kultūras ministrijas un VKKF finansiālu atbalstu.

Paredzams, ka Laima Jansone novembrī uzstāsies Valstssvētku svinībās Latviešu centrā Minsterē. Tuvāka informācija www.lcm.lv


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA