EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
3x3 saiets pasaulē: kad un uz kurieni braukt?
128319

   28.03.2023

 

 

Kuŗš gan nezina latviešu tautas sakāmvārdu par ragavu kalšanu vasarā? Un otrādi. Nu jau ir pēdējais brīdis, jo pavasaris nāk ar lieliem soļiem, un steidzīgi jāsāk plānot vasara. Viena no iespējām - kopā ar ģimeni latviskā gaisotnē lieliski pavadīt vienu vasaras nedēļu 3x3 saietā. Kopš 1981. gada, kad pirmo 3×3 nometni Latviešu centrā Gaŗezers, ASV, aizsāka Līga un Arnolds Ruperti, kustība ir augusi un izplatījusies visā pasaulē. Šo gadu laikā saieti ir notikuši arī Kanadā, Australijā, Lielbritanijā, Francijā, Latvijā, Īrijā, Vācijā un Norvēģijā. Kā būs šogad? Uz kurieni un kad braukt? 

 

No 9. līdz 16. jūlijam: 3x3 Ludzā, Latvijā

Nākamās vasaras pirmo 3x3 saietu vadīs Jolanta un Ansis Bogustovi kopā ar bērniem. Vadmotīvs - tauta. 

Saiets notiks Latgales pilsētā Ludzā, kas atrodas izcilā ainaviskā vietā, piecu ezeru ielokā, un kuŗai ir sena vēsture - Ludzas apkaimē vien atrodas 25 pilskalni, un kur nu vēl viens no Ludzas simboliem - viduslaiku cietokšņa drupas pašā Ludzas centrā, no kurām paveras skaistākā pilsētas panorāma. 

Saziņai: ludzas3x3@gmail.com  

 

No 23. līdz 30. jūlijam: 3x3 Preiļos, Latvijā

Saietu vadīs Dina un Reinis Cepļi ar bērniem, un saieta temats būs mūža ritums. Nedēļas laikā izdzīvos galvenos cilvēka mūža godus kā dzīves pagrieziena punktus - dziedās goda dziesmas, darinās goda drēbes utt.

Kontakti: preili3x3@gmail.com

 

No 23. līdz 30. jūlijam: 3x3 Straumēnos, Lielbritanijā, angļu valodā

Šis 3x3 saiets Daugavas Vanagu Fonda Lielbritanijā īpašumā atšķirībā no pārējiem 3x3 saietiem ritēs angļu valodā, līdz ar to būs pieejams tautiešiem, kuŗi vēlas saglabāt sevī latvisko dzīvesziņu, taču diemžēl latviešu valodā nerunā. Un, protams, te būs arī gaidīti šo tautiešu dzīvesdraugi, ja viņi nerunā latviski.

Saieta vadītāja būs Caroline Clements.

Kontakti: goodmorninglabrit@gmail.com


No 30. jūlija līdz 6. augustam: 3×3 Bērzainē, Freiburgā, Dienvidvācijā

Saietu Latviešu centrā Bērzaine, Daugavas Vanagu Vācijā īpašumā, vadīs  Egija un Ingus Krūmiņi kopā ar Leldi un Induli Bērziņiem. Vadmotīvs - “Mēs paši turpināsimies” - Imanta Ziedoņa dzejas rindas.  

Bērzaine ir īsta mazā Latvija, kur iegriezties ikvienam ceļiniekam. No Bērzaines pakalniem paveras pasakaini skati uz Švarcvaldes, Kaizerštūla un Elzasas kalniem un ielejām. Ar vairāk nekā 5 hektāru platību Bērzaine ir apbrīnojami skaista vieta, kur pulcēties latviešiem. Tāpēc Bērzaines 3×3 būs lieliska iespēja apvienot atvaļinājumu Viduseiropā ar nedēļu, kuŗā uzlādēt latviskās baterijas!

Kontakti: 3x3@latviesi.com


No 6. līdz 13. augustam: 3x3 Latviešu centrā Gaŗezers, ASV

Saietu vadīs Maija Sproģis Zaeska. 

Dalībnieki dzīvos Gaŗezera Vasaras vidusskolas kopmītnēs un maltītes ieturēs Gaŗezera ēdamzālē. “Gaidām visas trīs paaudzes, ģimenes un vieniniekus, gan jaunus, gan vecus - visus, kam interesē pavadīt nedēļu latviskā vidē latviešu valodā,” aicina M. Sproģis-Zaeska.

Kontakti: mzaeska@gmail.com


No 13. līdz 19. augustam: 3x3 Castlebar, Mejo grāfistē, Īrijā

Saietu vadīs Lauris Karpovs, un tā temats - Pūralāde. 

Saieta aprakstā uzsvērts: “Mēs kā 3x3 esam ģimene, un kā tādai mums ir pienākums nākamajām paaudzēm atstāt pūru. Lai pūram būtu, kur glabāties, saieta laikā kopīgiem spēkiem radīsim šo lādi.” Pūra lāde paliks 3x3 Īrijas ģimenes pārziņā un ceļos no nometnes uz nometni, papildinot savu pūru katru gadu.

Kontakti: pieteikums3x3@gmail.com


Runājot par 2023. gada 3×3 saietiem, noteikti jāpiemin 3×3 Austrālijā, 

kas tradicionāli notiek pašās pirmajās jaunā gada dienās. Tāpēc šī gada saiets Austrālijā jau ir izskanējis - tas notika no 2. līdz 7. janvārim Adelaidē. Saieta tēma bija - Dzintarkrasts, un to rīkoja Mārīte Rumpe un Dace Freija. Tomēr Austrālijā ir jau ieplānots nākamais 3×3  saiets, tas notiks 2024. gadā no 2. līdz 8. janvārim Howsons Gap Alpine Centre, Falls Creek, Austrālijas Alpos. Saietu vadīs Anta Brahmane (anta.brahmane@gmail.com) un Artūrs Landsbergs (artursla@gmail.com) . 

 

Kāpēc jābrauc uz 3x3, lai kur arī pasaulē tas notiktu? - Līgai Rupertei ir atbilde:

"3×3 dod daudz ko - tās ir brīvdienas, kad nav jābēdājās par ēdiena gatavošanu, mājas uzkopšanu, ikdienas darbu. Bērniem ir nodarbības lielāko dienas daļu, un vecāki var darīt to, kas interesē viņiem. 3×3 ir iespēja kopā būt trīs un pat vairāk paaudžu ģimenes locekļiem - arī tiem, kuŗi nedzīvo vienā zemē. 3×3 piedāvā plašu nodarbību klāstu. Neviens 3×3 nav tieši tāds kā pārējie, bet kopīgās vadlīnijas, uzsvars uz latvisko 3×3 palīdz justies, ka esam starp savējiem, vienalga kuŗā pasaules malā."

 

Un noslēgumā L. Ruperte teic lielu paldies: “Trīsreiztrīs saime ir no sirds pateicīga Latvijas Kultūras ministrijai par finansiālo atbalstu, bez kura mūsu darbība nebūtu iespējama. Neskatoties uz to, ka nometņu organizatori, ieviržu vadītāji, lektori, meistari un audzinātāji par savu darbu finansiālu atlīdzību nesaņem, pārējie izdevumi sadārdzinātu nometnes tā, ka tās nebūtu pieejamas ģimenēm ar mēreniem ienākumiem. Diasporas nometnēm ir nepieciešami lektori no Latvijas, un visur izdevumi par telpām, ēdināšanu un visu citu aug no gada uz gadu.”

 


 

Atpakaļ