EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
“Šī diena kā kareivis kritis/ Asiņo” (Valdis Grēviņš)
129467
Foto: EPA/SCANPIX

   25.07.2023

 

 

 

Dzejoli „Bojā eja” Valdis Grēviņš uzrakstīja pirms simt gadiem, bet tas skan kā šodien rakstīts, tāpat kā rindas: “Pilsētas kūp./ Cilvēk, tavas pilsētas kā tumšsarkanas/ krematorijas kūp”. 

 

23. jūlija naktī Krievijas raķešu uzbrukumā Odesai bojā gāja viens cilvēks, bet ievainojumus guva 22 cilvēki, viņu vidū arī četri bērni. Uzbrukumā ļoti cietis pilsētas vēsturiskais centrs, ukraiņi ziņo par bojātiem vai sagrautiem 25 kultūras pieminekļiem. Izpostīta arī viena no visvecākajām Ukrainas baznīcām – Preobraženskas katedrāle. Odesas vēsturiskais centrs un 1794. gadā celtā katedrāle ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Tagad Putins cenšas pabeigt reiz Staļina iesākto – Staļins vēlējās šo katedrāli iznīcināt, jo tai “nav nekādas arChitektoniskas vērtības”, un 1936. gadā to uzspridzināja. Atjaunošana sākās 1999. gadā. Maskavas un visas Krievzemes patriarchs Kirils (Vladimirs Gundjajevs) 2010. gadā katedrāli iesvētīja, jo tā ir Krievijas pareizticīgo baznīca. Tagad tā sagrauta, jo okupantus neinteresē nevienas valsts, pat ne Krievijas kultūra un tās mantojums. Raķešu uzbrukumi Odesai un visai Ukrainai turpinās, jo frontē Ukraina guvusi pārsvaru, un vienīgais, ko Krievija vēl spēj izdarīt, - iznīcināt visu un jebko ar raķetēm un trieciendroniem. Piemēram, pirmdien, 24. jūlija vakarā apšaudīja Doneckas apgabala Kostjantinivkas pilsētu ar kasešu šāviņiem, nogalinot vienu bērnu un ievainojot vismaz septiņus civiliedzīvotājus, tai skaitā četrus bērnus. Krievija arī turpina uzbrukt Ukrainas graudu noliktavām, dodot triecienus ne tikai Odesas apgabalam un Donavas ostām pie Rumānijas robežas.

 

Krievijas režīms ir arī sācis kampaņu, kuŗas saturs ir tik absurds, ka dzirdētajam un lasītajam pat grūti noticēt. Krievijas Drošības Padomes sēdē 21. jūlijā Putins paziņoja, ka Polijas territorija esot Staļina dāvana – tāpat kā jau agrāk bija paziņojis, ka Ukrainas territorija bijusi Ļeņina dāvana, jo tādas valsts, Ukrainas, nemaz neesot. Gan Drošības padomes sēdē, gan joprojām Putins apgalvo, ka Polija gatavojoties okupēt Rietumukrainu un sapņojot par Baltkrievijas territoriju, slēpjoties aiz “NATO lietussarga”. “Mēs redzam, ka Kijivas režīms šodien gatavs uz visu, lai glābtu savu ādu un pagarinātu savu eksistenci. Viņiem nospļauties uz tautu un Ukrainas suverenitāti, viņi ir gatavi tirgoties gan ar savu zemi, gan cilvēkiem. (..) Patiesībā Rietumiem nepietiek ar Ukrainas lielgabalgaļu, viņi gatavi lietošanā iesaistīt arī citus izejmateriālus – poļus, lietuviešus un arī visus pārējos pēc saraksta, visus, kuŗu nav žēl”, – tā Putins raksturoja pašreizējo ģeopolītisko situāciju. Protams, tika arī klāstīts, ka izslavētā Rietumu technika degot, nekas vairs nevarot ukraiņiem palīdzēt – arī tūkstošiem Rietumu algotņu neko nevarot izdarīt, jo Krievijas kaŗavīri esot profesionāļi.

 

Protams, var smieties, var brīnīties par Krievijas prezidenta paziņojumiem, kuŗi vairāk atgādina murgainu fantāziju, bet pamats šādām runām ir situācija ar izčākstējušā militārā dumpja dalībniekiem, privāto vāgneriešu armiju. Daļa vāgneriešu ir pārvietoti uz Baltkrieviju, kur tie kopā ar Baltkrievijas armiju netālu no Polijas robežas sarīkojuši mācības. Savukārt Baltkrievijas diktators Lukašenko paziņojis, ka „Vagner” kaujinieki no Baltkrievijas vēloties doties “ekskursijā” uz Poliju. Svētdien, 23. jūlijā, Sanktpēterburgā tiekoties ar Putinu, Lukašenko sacīja, ka vāgnerieši sākot viņu uztraukt, jo viņi dusmojoties uz poļiem par atbalstu Ukrainai. “Viņiem ir slikta oma,” teica Baltkrievijas diktators. Ar vārdu sakot, Lukašenko, kuŗš, no vienas puses, ir atkarīgs no Putina un viņa režīma lēmumiem, bet, no otras puses, bez viņa atļaujas Baltkrievijā nekas nevar notikt un nenotiek, apgalvo, ka nekontrolē vāgneriešus, jo tā ir privāta armija, un bažījas par to, ka vāgnerieši uzbruks Polijai. Patiesībā, manuprāt, ir skaidri redzams un saprotams, ka Putins ir iecerējis Rietumu iebiedēšanas kampaņu, izmantojot vāgneriešus, kuŗus taču nevarot kontrolēt, jo tā ir privāta armija. Iespējams, ka tiek plānotas provokācijas uz kādas NATO valsts robežas, lai pārbaudītu, kā uz to reaģē NATO. Nav šaubu, ka ne Krievija, ne Baltkrievija noraidīs jebkuŗu atbildību, ja tā notiks un apgalvos, ka nekontrolē privāto militāro algotņu grupējumu. Krievijas cilvēktiesību aizstāvis, interneta vietnes Gulagu.net izveidotājs Vladimirs Osečkins intervijā portāla gordonua.com galvenajai redaktorei pauž, ka vāgnerieši tiekot morāli gatavoti iespējamām kaujas operācijām Polijā. Viņš stāsta, ka viņa informācijas avots, cilvēks, kuŗš kopš pagājušā gada jūlija ziņo par vervēšanu šajā militāro algotņu grupā, informējis par jaunu vervēšanas kampaņu un algotņiem tagad tiekot skaidrots, ka notiek sagatavošana jaunai specoperācijai, kas saistīta ar iekļūšanu Polijā un kaujām tās territorijā. 

 

Protams, ka Polija ir reaģējusi uz vāgneriešu atrašanos netālu no tās robežas un tur sarīkotajām militārajām mācībām. Polijas Bruņoto spēku pavēlniecība ir paziņojusi, ka tās armija nosūtīs 1000 kaŗavīru un 200 technikas vienību uz robežu ar Baltkrieviju, un tas jau tiek darīts. Latvijas, Lietuvas un Polijas prezidenti kopīgā vēstulē NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam un alianses dalībvalstu līdeŗiem šonedēļ arī brīdināja par Baltkrievijā notiekošā radīto apdraudējumu. Jāpiebilst, ka Baltkrievijas kaimiņvalstu bažas rada Minskas režīma atbalsts Krievijas agresijai Ukrainā, lēmums uzņemt Baltkrievijā algotņu grupējuma “Vagner” kaujiniekus un Krievijas taktisko kodolieroču izvietošana Baltkrievijā.

 

Tikmēr Krievijā represijas un atgriešanās „Staļina laikos” turpinās. Pagājušajā nedēļā Krievijas dome pieņēmusi jaunu likumprojektu par psichoneiroloģiskajiem internātiem, kuŗos tagad atļauts izmantot jebkādas metodes un līdzekļus pret tajos mītošajiem cilvēkiem. Cilvēktiesību eksperti uzskata, ka tas ir pirmais solis ceļā uz to, lai atkal ieviestu citādi domājošo jeb opozīcijas piespiedu ievietošanu psichoneiroloģiskajās slimnīcās un “ārstēšanu”, padarot cilvēkus par rīcības nespējīgiem un novedot tos līdz nāvei, kā tas tika darīts Padomju Savienībā.

 

 


 

Atpakaļ