EIROPAS LATVIEŠU LAIKRAKSTS
Pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas
22027

   14.03.2012

Jau ceturto gadu pēc kārtas Latgales rosīgākie un talantīgākie kultūras ļaudis tika sumināti, saņemot kultūras Gada balvu Boņuks 2011.

Balvas ideja un mērķis ir veicināt latgaliešu tradicionālās un populārās kultūras attīstību, kā arī rosināt oriģinalitātes pieaugumu latgaliešu kultūrā. Arī šoreiz kā balva tika pasniegtas podnieku Aivara un Vēsmas Ušpeļu darinātās statujas, kas veidotas līdzīgas Jāņa Streiča filmas Cilvēka bērns galvenajam varonim Boņukam.  Arī J. Streičss bija  izvirzīto pretendentu vidū Gada cilvēka balvai, tomēr balvu šoreiz ieguva Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Upītes ciema kultūras dzīves vadītājs Andris Slišāns, kurš katru gadu rīko mīlas dzejas un dziesmu festivālu Upītes Uobeļduorzs. A. Slišāns turpina sava tēva, mūžībā aizgājušā dzejnieka Ontona Slišāna, uzsākto darbu tālajā Latgales pierobežas ciemā.

Gada balva Boņuks tiek pasniegta četrās lielās kategorijās – mūzika, sabiedrība, kultūra un literātūra. Mūzikas sadaļā visvairāk nominētie bija mūziķis Sovvaļnīks un grupa „Dabasu Durovys”. Sovvaļnīks, īstajā vārdā Ingars Gusāns, un grupa „Borowa MC” saņēma balvu par dziesmu „Vysskaistōkajai meitinei”, kas aizgājušajā gadā bija visvairāk atskaņotā latgaliešu dziesma Latvijas radiostacijās. Daugavpils universitātes mācībspēka Valentīna Lukaševiča vārsmas „Pajem i apsasiesti zīmys klusūs vokorūs” uzvarēja katēgorijā labākā gada dzeja. Gada izdevuma balva tika „Latgolas Studentu centra” izdotajai grāmatai: „Es soku. Tu soki. Puosokys par krizi”, savukārt dzejniece Anita Mileika tika sumināta par spilgtāko debiju latgaliešu literātūrā.

Žūrija par gada darbīgāko sabiedrisko organizāciju atzina Latgales tradicionālās kultūras centra biedrību  Latgaļu sāta, kas atrodas Viļānu novada Dekšāru pagastā netālu no Varakļāniem. „Latgaļu sātas” ļaudis katru gadu organizē kokļu dienas, izgatavo tautas tērpus, rīko etnografiskās ekspedīcijas un tradicionālās kultūras nometnes, kurās piedalījušies arī latviešu bērni no Vācijas, ASV, Italijas un Beļģijas.

Gada folkloras cilvēka tituls šogad pienācās Rēzeknes Kultūras nama folkloras kopas un kapellas Vīteri vadītājai Sandrai Starei. Vīteri nākuši klajā ar lustīgu latgaliešu danču un dziesmu albūmu Samovars. Gada labākā projekta balvu ieguva režisors Edgars Bļinovs, kurš radījis Latgalei veltītu vēsturisku mākslas kinofilmu Latgolas laikadečs. Par ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā balvas tika pasniegtas Broņislavam Spridzānam, radio raidījuma Latgolas vōrds ilggadējam vadītājam un Janīnai Mičulei, folkloras kopas „Rikova” ilggadējai vadītājai un 85 dzīves gadu jubilārei. Nominācijā labākais latgaliskais pasākums skolā balvu saņēma rakstnieces Naaizmērstules konkursa rīkotāji Aglonas vidusskolā. Balvu kultūrā saņēma Baltinavas teātra kopa Palādas par izrādi Ontons i Anne, kas 2011. gadā tika izrādīta 57 reizes.

Boņuka balvas pasniegšanas ceremonija ir atskaites punkts, izvērtējot, kas latgaliešu kultūras dzīvē ir paveikts iepriekšējā gadā. Tas arī dot iedvesmu turpināt radošo darbu.

Jāuzsver, ka balvai tika pieteikti vairāk kā 150 pretendenti – personas, organizācijas, uzņēmumi, pasākumi, notikumi, projekti. Daļa no tiem tika nominēti, bet tikai 26 saņēma balvu. Kā visus iepriekšējos gadus, arī šoreiz pasākumu organizēja biedrības Latgolas Producentu grupa, Kukuži, Latgolas Etnokulturys centrs, Latgolas Saeima Latgolas Studentu centrs u.c. Financiāli atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds, kā arī Rēzeknes, Viļakas un Baltinavas novadu pašvaldības.

Foto: Latgales gada labākās sabiedriskās organizācijas balvu saņem  Latgales tradicionālās kultūras centra biedrības Latgaļu sāta vadītāja Marika Zeimule


 

Atpakaļ


Apskatīt komentārus (0)atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:

JŪSU KOMENTĀRS:


Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA